ترابردپذیری شماره موبایل Mobile Number Portability – MNP

ترابردپذیری شماره موبایل یا Mobile Number Portability چیست؟

ترابردپذیری شماره موبایل (Mobile Number Portability یا به اختصار MNP) قابلیتی است که به کاربران تلفن‌های همراه اجازه می‌دهد ضمن حفظ شماره، ارائه دهنده خدمات (اپراتور) تلفن همراه خود را تغییر دهند. به این ترتیب کاربران می‌توانند در صورت عدم رضایت از یک اپراتور و یا به هر دلیل دیگری، اقدام به تغییر اپراتور همراه خود نمایند.

زمان آغاز طرح‌های ترابردپذیری (یا جابه‌جایی) شماره موبایل در برخی از کشورهای دنیا به اواخر قرن گذشته میلادی بازمی‌گردد. در ایران نیز از سال 1395 طرح ترابردپذیری وارد فاز عملیاتی شد. کاربران می‌توانند از طرق مختلفی (نظیر صفحات در نظر گرفته شده در وبسایت اپراتورها) برای ثبت درخواست ترابرد خود اقدام کنند و پس از طی مراحل، سیم کارت جدیدی با همان شماره پیشین و اپراتور جدید دریافت کنند.

یکی از روش‌های رایج مورد استفاده برای مسیریابی خدمات ارتباطی که در اغلب کشورها مورد استفاده قرار گرفته است با عنوان ACQ/CDB شناخته می‌شود. در این روش، شماره‌های منتقل (ترابرد) شده در یک پایگاه داده مرکزی (Central Database – CDB) ذخیره می‌شود و با بررسی و پرس جوی این پایگاه داده مشخص می‌شود تماس یا پیام دریافتی باید برای چه شبکه‌ای ارسال شود.

وجود قابلیت MNP برای کاربران می‌تواند منجر به رقابتی‌تر شدن و بهبود خدمات در فضای ارتباطات همراه یک کشور شود چرا که طبیعتا در صورت نامناسب بودن خدمات ارائه شده توسط یک اپراتور، تعداد کاربران آن اپراتور با کاهش چشمگیری روبرو خواهد شد. در برخی از کشورها برای پیشگیری از بروز مشکل و احتساب هزینه‌های بالاتر در خدمات برون شبکه، هنگامی که فردی با یک شماره ترابرد شده تماس می‌گیرد پیش از برقراری ارتباط به او اطلاع داده می‌شود که شماره‌ی مورد نظر ترابرد شده است.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *