واقعیت مجازی Virtual Reality – VR

واقعیت مجازی یا Virtual Reality چیست؟

واقعیت مجازی (Virtual Reality) یا به اختصار VR، یک محیط ایجاد شده توسط رایانه است که در آن با شبیه سازی حضور فیزیکی کاربر امکان تعامل او با این محیط فراهم می‌شود.

در واقعیت مجازی کاربر بخشی از محیط مجازی به شمار می‌رود و می‌تواند با اشیای این محیط مشابه یک محیط واقعی به تعامل پرداخته و اعمالی را انجام دهد به طوری که این تصور در او شکل بگیرد که گویا در محیطی واقعی قرار دارد.  برخلاف واقعیت افزوده (Augmented Reality) که اطلاعات جدیدی را به محیط واقعی می‌افزاید، واقعیت مجازی یک نمای کاملا رایانه‌ای از محیطی واقعی یا تخیلی ایجاد می‌کند.

اکثر واقعیت‌های مجازی از طریق صفحه نمایش یک رایانه یا هدست به کاربر نشان داده می‌شوند و با کمک اسپیکر به تعاملات کاربر حس شنوایی را نیز اضافه می‌کنند. افزون بر این شرکت‌های متعددی در تلاشند سایر حواس نظیر بویایی و لامسه را نیز در Virtual Reality شبیه‌سازی کنند که تا حدی در این امر موفق هم بوده‌اند.

از VR در آموزش، سرگرمی و بازی‌های ویدیویی، طراحی‌های شهری و معماری، ورزش، پزشکی، هنر و … استفاده می‌شود. از جمله مشهورترین هدست‌های VR می‌توان به HTC Vive، Oculus Rift و Google Cardboard اشاره نمود.

هدست واقعیت مجازی گوگل کاردبرد
هدست واقعیت مجازی Google Cardboard

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

جامعه Virtual Reality

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *