تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

گراواتار Gravatar

گراواتار یا Gravatar چیست؟

گراواتار (Gravatar) یک سرویس میزبانی آواتار است که در آن به هر ایمیل یک آواتار اختصاص داده می‌شود. در هر وبسایتی که از این سرویس پشتیبانی می‌کند آواتار شما در کنار پست‌هایتان، کامنت هایی که نوشته‌اید، پروفایل کاربری و … نمایش داده می‌شود. گفتنی است گراواتار ترکیبی از عبارت Globally Recognized Avatar (به معنای آواتار شناخته شده جهانی) می‌باشد.

شما می‌توانید در Gravatar تصویری را به عنوان آواتار خود انتخاب کنید. هم‌چنین برای نمایش گراواتار در سایت‌های شخص ثالث لازم است ایمیلی که در این سایت‌ها وارد می‌کنید با ایمیل ثبت نامی در سایت Gravatar یکسان باشد. برای مثال وقتی در یک وبلاگ که از این سرویس پشتیبانی می‌کند نظری را با وارد کردن ایمیلتان ثبت می‌کنید این ایمیل در سایت Gravatar مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ در صورتی که آواتاری در این سامانه به ایمیل شما تخصیص داده شده باشد به صورت خودکار در کنار نظرتان نمایش داده می‌شود.

با کمک این سرویس نیازی به درج تصویر مجزا برای پروفایل خود در سایت‌های مختلف نخواهید داشت (به شرطی که سایت موردنظر از گرواتار پشتیبانی کند).

برای هر آواتاری که در گراواتار ثبت می‌کنید باید یک درجه (Rating) هم مشخص کنید. درصورتی که درجه تعیین شده توسط شما بالاتر از درجه‌ای باشد که در یک سایت اجازه داده شده است آن آواتار نشان داده نخواهد شد. استفاده از این سیستم درجه‌بندی به صاحبان سایت‌ها اجازه می‌دهد متناسب با سایت و مخاطبین خود از نمایش تصاویر نامناسب نظیر تصاویر مبتذل یا حاوی خشونت جلوگیری کنند.

در حال حاضر برخی از سیستم‌های مدیریت محتوا و هم‌چنین بسیاری از وسایت‌ها و سرویس‌های وبلاگ‌دهی از این سرویس پشتیبانی می‌کنند. البته متأسفانه اکثر شبکه‌های اجتماعی مشهور از این سامانه‌ی میزبانی آواتار پشتیبانی نمی‌کنند!

صفحه آغازین وبسایت گراواتار

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

لینک وبسایت Gravatar

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *