تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آواتار Avatar

واژه‌ی آواتار (Avatar) به چه معناست؟

آواتار (Avatar) به تصویری گفته می‌شود که نمایش‌دهنده‌ی گرافیکی یک کاربر و یا سمبل شخصیتی اوست. این تصویر می‌تواند علایق، خصوصیات رفتاری و حتی باورهای فرد را منعکس نماید.

این واژه در مفهوم امروزی برای اولین بار توسط Richard Garriott در سال 1985 در یک بازی رایانه‌ای مورد استفاده قرار گرفت. از Avatar ها معمولا در تالارهای گفتگو، بازی‌های رایانه‌ای چندنفره، نرم افزارهای پیام رسان و … استفاده می‌شود. به عنوان نمونه، هر کاربر در تالارهای گفتگو می‌تواند از میان آواتارهای پیش فرض، تصویر مورد علاقه‌اش را انتخاب کند و یا از رایانه‌ی خود بارگذاری کند.

علاوه بر این در برخی از این سامانه‌ها از سرویس‌های میزبانی آواتار (همچون Gravatar) نیز پشتیبانی می‌شود. در این سرویس‌ها، آواتارهای کاربر به ایمیل او متصل می‌شود و به عنوان مثال هنگامی که کاربر از همین ایمیل در یک تالار گفتگو استفاده می‌کند یا در سایتی کامنت می‌گذارد در صورتی که آن سایت از سرویس میزبانی آواتار مورد نظر پشتیبانی کند به طور خودکار آواتارش از آن سرویس فراخوانی و نمایش داده می‌شود.

لازم به ذکر است آواتارها الزاما یک تصویر ثابت نیستند و می‌توانند به صورت متحرک و در قالب فایل‌های GIF ذخیره شده باشند. از جمله خصوصیات یک آواتار مناسب می‌توان به زیبایی و گویایی تصویر، ابعاد مناسب و حجم پایین فایل تصویری آن اشاره نمود.

آواتار Avatar
نمونه‌ای از یک آواتار زیبا
نمونه‌هایی از چند آواتار
نمونه‌هایی از چند Avatar ساده

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

One thought on “آواتار Avatar

  • Farshid afshar

    عالی هستین مثله همیشه

    پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *