تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

فضای سایبر Cyberspace

فضای سایبر یا Cyberspace چیست؟

فضای سایبر (Cyberspace) به محیطی مفهومی اطلاق می‌شود که در آن ارتباطات از طریق شبکه‌های رایانه‌ای و رایانه‌ها رخ می‌دهد. این اصطلاح در دهه‌ی 1990 میلادی همراه با گسترش استفاده از اینترنت رایج شده است.

در فضای سایبر، کاربران بر بستر شبکه قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر، خرید و فروش، به اشتراک‌گذاری اطلاعات، انجام بازی، یادگیری، گفتگو، تحقیق و … می‌باشند. در واقع فایل‌ها، پیام‌ها و انواع دیگر داده‌ها از جمله اشیائی هستند که در این محیط مفهومی مورد تبادل قرار می‌گیرد. معمولا اصطلاح Cyberspace برای بیان هرچیزی به کار می‌رود که به نوعی با اینترنت در ارتباط است.

گسترش چنین فضایی، زندگی روزمره افراد را با نوع جدیدی از ارتباطات گره زده است که در کنار سادگی، فرهنگ پیشین و سنتی مردم را تحت تأثیر خود قرار داده است. جذابیت این نوع ارتباط و فراگیری آن منجر به گوشه‌گیری و جایگزینی ارتباطات رودررو با ارتباطات دیجیتال مبتنی بر وب به خصوص در میان جوانان شده است به طوری که در سال‌های اخیر استفاده‌ی نادرست و بی‌رویه از آن مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان خانواده قرار گرفته است.

علاوه بر این در فضای سایبر (همانند آنچه در دنیای کاملا واقعی رخ می‌دهد)، گونه‌ی جدیدی از جرایم و تخلفات شکل گرفته است که با کمک رایانه‌ها و شبکه صورت گرفته و در برخی موارد، دارایی‌های دیجیتال و حتی مادی کاربران را مورد هدف قرار می‌دهند. این نوع تخلفات که جرایم سایبری یا رایانه‌ای (Cybercrime) نامیده می‌شوند شامل موارد مختلفی از جمله سرقت و تخریب اطلاعات، کلاه‌برداری مالی، خرابکاری‌های رایانه‌ای، انتشار محتوای مستهجن و … می‌باشد. امروزه با توجه به مشکلات فرهنگی و اخلاقی ناشی از فضای سایبر، مفهوم جدیدی تحت عنوان اخلاق سایبر (Cyberethics) از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شده است.

فضای مجازی یا فضای سایبر؟

در زبان فارسی از عبارت نه چندان مناسب “فضای مجازی” به عنوان معادلی برای این اصطلاح استفاده می‌شود. هرچند این فضا محیطی غیرواقعی و ذهنی را نیز دربرمی‌گیرد اما بسیاری از رویدادهایی که در Cyberspace رخ می‌دهد بیش از آنکه چهره‌ای مجازی (Virtual) داشته باشند اثرشان در دنیای فیزیکی نمود پیدا می‌کند. نقل و انتقالات بانکی، مدیریت خانه‌های هوشمند، خرید و فروش آنلاین کالاها و … نمونه‌هایی از فعالیت‌هایی هستند که به مدد فضای سایبر شکل گرفته‌اند حال آنکه نقش آن‌ها در زندگی واقعی کاملا مشهود می‌باشد. بنابراین ترجمه‌ی واژه‌ی “Cyber” به صورت “مجازی” (که معادل با واژه‌ی Virtual در زبان انگلیسی می‌باشد) موضوعی است که در زبان فارسی به غلط رایج شده است و باعث ایجاد این تصور در میان عامه‌ی مردم می‌شود که چنین فضایی دارای اثراتی غیرواقعی و محدود به دنیای صفر و یک خواهد بود.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *