تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

مدیریت کلیپ بورد Clipboard Manager

مدیریت کلیپ بورد یا Clipboard Manager چیست؟

نرم افزار مدیریت کلیپ بورد (Clipboard Manager) نرم افزاری است که امکان مدیریت کلیپ بورد را برای کاربر فراهم می‌کند. بسیاری از این نرم‌افزارها در قالب یک برنامه شخص ثالث عرضه می‌شوند و قابلیت‌های موجود در کلیپ بورد سیستم عامل را افزایش می‌دهند.

از جمله مهم‌ترین محدودیت‌هایی که در اکثر کلیپ بوردهای پیش فرض (از جمله کلیپ بورد ویندوز) دیده می‌شود وجود تنها یک بافر برای نگه‌داری داده‌هاست. بنابراین یکی از ویژگی‌هایی که در بسیاری از Clipboard Manager ها وجود دارد بافرهای متعددی است که قادر به نگه‌داری چندین داده به طور همزمان هستند. هم‌چنین در بسیاری از آن‌ها امکان ویرایش و حذف داده‌ها، جستجو در میان داده‌ها، نگه‌داری متون قالب‌دار و داده‌های جدولی و … پیش بینی شده است.

برخی از این نرم افزارها قادر هستند داده‌های خود را به صورت رمزنگاری شده روی سرورهای ابری نگه‌داری کنند و به این ترتیب امکان استفاده از محتوای کلیپ بورد روی چند دستگاه مختلف و همگام‌سازی آن مابین دستگاه‌ها را برای کاربر فراهم می‌آورند. نگه‌داری محتوای کلیپ‌بورد حتی پس از ریبوت کردن سیستم از قابلیت‌های دیگری است که در این نرم افزارها مشاهده می‌شود.

جالب است بدانید در برخی از نرم افزارها نظیر Microsoft Office از یک Clipboard اختصاصی و همچنین محیطی برای مدیریت محتوای موجود در آن استفاده می‌شود. از آنجایی که بافرهای مربوط به این Clipboard های اختصاصی تنها مختص همان نرم افزار است و امکان تبادل محتوای کپی شده میان نرم افزارهای مختلف را فراهم نمی‌کنند معمولا استفاده از برنامه‌های کلیپ بورد منیجر عمومی ترجیح داده می‌شود.

از معروف‌ترین نرم افزارهای مدیریت کلیپ بورد می‌توان به

  • Ditto
  • Shapeshifter
  • ArsClip
  • ClipX
  • ClipboardFusion
  • و Save.me

اشاره کرد.

نرم افزار مدیریت کلیپ بورد Ditto
نمایی از محیط نرم افزار Ditto و مجموعه‌ای از چند نوع محتوای مختلفی که در آن نگهداری شده است.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *