خیریه افزار Charityware

خیریه افزار یا Charityware و مراقبت افزار یا Careware چیست؟

خیریه افزار (Charityware) یا مراقبت افزار (Careware) به نرم افزارهایی گفته می‌شود که معمولا به نحوی تلاش می‌کنند به خیریه ها کمک کنند. کمک افزار (Helpware) و خوب افزار (Goodware) عناوین معادل دیگری هستند که برای این نوع نرم افزارها به کار می‌رود.

بسیاری از خیریه افزارها به صورت کاملا رایگان عرضه می‌شوند و از کاربر می‌خواهند در صورت تمایل به یک خیریه مشخص یا دلخواه، مبلغی را به عنوان حمایت پرداخت کنند. برخی دیگر از این نرم افزارها نیز ممکن است کاربر را به انجام یک کار نیک متفاوت مانند احترام به دیگران یا تأمین غذای یک بی‌خانمان تشویق کنند. در مقابل برای استفاده از برخی مراقبت افزارها کاربر به جای پرداخت هزینه به سازنده برنامه، به اجبار می‌بایست از یک خیریه حمایت کند.

از جمله معروف ترین خیریه افزارها می‌توان به ویرایشگر متن Vim اشاره کرد. طبق لایسنس Vim از کاربر درخواست می‌شود در صورتی که این نرم افزار برایش مفید بوده است برای حمایت از کودکان مبتلا به ایدز اوگاندا، مبلغی را به ICCF Holland اهدا کند. در عین حال اجباری برای این حمایت وجود ندارد و Vim به صورت رایگان توزیع می‌شود.

خیریه افزار Charityware - مراقبت افزار Careware - خوب افزار Goodware

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکی‌پدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.