تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

بات نت Botnet

بات نت یا Botnet چیست؟

بات نت به مجموعه‌ای از رایانه‌ها گفته می‌شود که از طریق اینترنت به یکدیگر متصل هستند و توسط شخص ثالثی برای رسیدن به هدفی خاص کنترل می‌شوند.

این واژه از ترکیب دو واژه‌ی robot و network (به معنای شبکه‌ای از ربات‌ها) به وجود آمده است و با وجود اینکه دارای کاربردهای مثبتی در رایانش توزیع شده می‌باشد اما در حال حاضر معمولا مفهوم خرابکارانه و منفی آن به دلیل گستردگی بالا مورد توجه بیشتری قرار می‌گیرد.

در کاربرد رایج بات‌نت، رایانه‌های کاربران (به خصوص کاربران خانگی) بدون آنکه خود کاربر متوجه شود به واسطه‌ی وجود حفره‌های امنیتی و در اثر نفوذ بدافزار تحت کنترل یک شخص ثالث (هکر) درآمده و به منظور تحقق اهداف شرورانه نظیر ارسال هرزنامه‌ها، انجام حملات منع سرویس یا انتشار ویروس‌های رایانه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. علاوه بر این ممکن است از رایانه‌های قربانی در این شبکه‌ها اطلاعات حساسی نظیر کلمه‌های عبور، اطلاعات حساب‌های بانکی و … جمع‌آوری و در اختیار شخص کنترل‌کننده قرار بگیرد و یا برای کلاه‌برداری کلیکی از آن‌ها استفاده شود.

فرایند ایجاد بات نت ها با انتشار یک بدافزار (بات یا Bot) و آلوده‌سازی رایانه‌های قربانیان آغاز می‌شود. سپس باتها با یک سرور دستور و کنترل (Command and Control) ارتباط برقرار کرده و از این پس توسط فرد مهاجم کنترل و برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *