تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

لیست سفید Whitelist

لیست سفید یا Whitelist چیست؟

لیست سفید (Whitelist) به لیستی از موجودیت‌ها گفته می‌شود که مجوز معینی به آنها داده شده است. به عبارت بهتر تمام موجودیت‌هایی که در این لیست قرار گرفته‌اند توسط سیستم پذیرفته می‌شوند و سایر موجودیت‌ها که در لیست قرار نگرفته‌اند صریحا رد می‌شوند.

در واقع، لیست سفید دقیقا در نقطه مقابل مفهوم لیست سیاه (Blacklist) عمل می‌کند و به جای آنکه موجودیت‌های غیردلپذیر برای رد مجوز در داخل لیست قرار داده شوند تنها موجودیت‌هایی که شایسته دریافت مجوز هستند در لیست سفید مشخص می‌شود. در نتیجه Whitelist از نظر منطقی، برای کاربردهایی مناسب است که صاحب سیستم بخواهد قواعد شناسایی و اعطای مجوز سخت‌گیرانه‌تری را اعمال نماید.

با اینحال وایت لیست نیز همانند هم‌نشین متضاد خود دارای کاربردهای متعددی است. اجازه‌ دریافت تماس و پیامک از سوی مخاطبین مشخص یا مخاطبینی که در دفترچه تلفن یک گوشی هوشمند ذخیره شده‌اند و رد ارتباط از سوی افراد ناشناس با پیاده‌سازی این نوع لیست میسر می‌شود. منحصر کردن دریافت ایمیل از سوی مخاطبین معین نیز امکانی است که به واسطه همین مفهوم توسط بسیاری از سرویس‌دهندگان خدمات ایمیل ارائه می‌شود و به صاحب ایمیل کمک می‌کند با پیام‌های ناخواسته از سوی افرادی که نمی‌شناسد یا برایش مهم نیستند روبرو نشود. بهتر است بدانید بسیاری از فراهم کنندگان خدمات اینترنت نیز آدرس مک (MAC Address) مودم DSL شما را در یک وایت لیست (معمولا تک عنصری) قرار می‌دهند تا تنها از طریق همان دستگاه بتوانید به سرویس اینترنت خریداری شده دسترسی داشته باشید.

لیست سفید Whitelist
وایت لیست، لیستی از موجودیت‌هاست که مجوز معینی به آنها داده شده است.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *