تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آشنایی با نحوه نمایش یک مقاله تصادفی در ویکی‌پدیا

ویکی‌پدیا به عنوان یک دانشنامه آزاد جهانی و محبوب‌ترین سایت ویکی، میلیون‌ها مقاله در حوزه‌های مختلف را دربرمی‌گیرد. با این توصیف نظرتان در مورد مطالعه یک مقاله تصادفی از ویکی‌پدیا در اوقات فراغت روزانه چیست؟

اگر مایلید روزانه با موضوعاتی تازه و تصادفی در زمینه‌های مختلف از جمله اطلاعات عمومی، فناوری اطلاعات و کامپیوتر، پزشکی، ریاضیات، فیزیک، شیمی، ورزش و … آشنا شوید مطالعه مقاله ای تصادفی در ویکی‌پدیا می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها باشد.

این روزها بسیاری از کاربران با هدر دادن زمان خود در وبگردی های بی‌هدف یا وقت گذرانی بیش از اندازه در شبکه های اجتماعی دست به گریبان هستند. با وجود این قابلیت کاربردی و مفید در ویکی‌پدیا به نظر می‌رسد جایگزین بهتری برای این دسته از کاربران وجود دارد.

چگونه به مقاله ای تصادفی در ویکی پدیا دسترسی پیدا کنم؟

برای دسترسی به صفحه مقاله‌ای تصادفی در ویکی‌پدیا کافیست از عبارت Special:Random کمک بگیرید. به عنوان مثال مراجعه به نشانی وب زیر شما را به صفحه یک مقاله تصادفی در ویکی‌پدیای انگلیسی هدایت می‌کند:

https://en.wikipedia.org/wiki/Special:Random

در این نشانی به جای en می‌توانید حروف مربوط به زبان موردنظر خود را قرار دهید. به عنوان مثال پیوند

https://fa.wikipedia.org/wiki/Special:Random

شما را به صفحه یک مقاله تصادفی در ویکی‌پدیای فارسی هدایت می‌کند.

ویدئوی زیر این ویژگی را در عمل به شما نمایش می‌دهد:

 

با قرار دادن یکی از نشانی‌های فوق به عنوان صفحه خانه مرورگر یا ذخیره آن در قالب بوکمارک می‌توانید به راحتی از این ویژگی استفاده کنید.

اگر اهل مطالعه مطالب آموزشی و مقالات هستید پیشنهاد می‌کنم خودتان را به استفاده از این ویژگی عادت دهید. در صورت مطالعه مداوم مقالات تصادفی مناسب در ویکی‌پدیا مطمئن باشید در مدتی کوتاه اطلاعات‌تان در حوزه‌های مختلف به شکل قابل توجهی رشد خواهد کرد.

فراموش نکنید محتوای Wikipedia توسط کاربران تولید می‌شود. بنابراین مقالات بی‌ارزش یا حاوی اطلاعات نادرست و ناقص هم در ویکی پدیا وجود دارد. هرچند میزان این مقالات (به خصوص در ویکی‌پدیای انگلیسی) اندک است و وجود نقص یا ایراد احتمالی در آن‌ها عموما با برچسب‌های مناسب علامت‌گذاری می‌شود با این حال لازم است مراقب این نوع مقالات باشید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

One thought on “آشنایی با نحوه نمایش یک مقاله تصادفی در ویکی‌پدیا

  • وردپرس

    بسیار عالی و کارآمد بود

    پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *