تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آشنایی با ویژگی اسنوز (Snooze) و تعویق رسیدگی به پیام های دریافتی در جیمیل

اگر شما هم جزء آن دسته از کاربرانی هستید که روزانه ایمیل های متعددی از دوستان، همکاران، مشتریان و … دریافت می‌کنید، مدیریت مناسب و به موقع آن‌ها موضوعی مهم و نیازمند برنامه خواهد بود. در چنین وضعیتی ممکن است مطالعه دقیق یا پاسخگویی به تمام ایمیل های مهم در لحظه برایتان میسر نباشد. موضوعی که به راحتی می‌تواند باعث شود مطالعه مجدد یک ایمیل مهم یا پاسخ دادن به آن را که به آینده موکول کرده‌اید فراموش کنید. ویژگی اسنوز یا چرت (Snooze) در جیمیل (Gmail) برای حل همین مشکل فراهم شده است.

ویژگی اسنوز (Snooze) در جیمیل چیست و چه کاربردی دارد؟

با کمک قابلیت کاربردی اسنوز در جیمیل می‌توانید رسیدگی به ایمیل های دریافتی خود را تا زمانی مشخص به تعویق بیندازید. به عبارت بهتر این ویژگی به کاربر اجازه می‌دهد بررسی، مطالعه، پاسخ یا هرگونه واکنش نسبت به ایمیل‌های دریافتی را به زمانی مناسب در آینده موکول کند.

ایمیل های اسنوز شده به شکل موقت از صندوق ورودی (Inbox) شما حذف می‌شوند. با فرارسیدن زمان مشخص شده، این ایمیل ها مجددا در ابتدای فهرست اینباکس نمایان می‌شوند و به این ترتیب رسیدگی به آن‌ها به کاربر یادآوری می‌شود. البته این ایمیل ها تا زمانی که در وضعیت اسنوز شده قرار دارند نیز در فولدری مجزا قابل مشاهده خواهند بود.

چگونه یک یا چند ایمیل دریافتی در جیمیل را برای زمانی در آینده Snooze کنم یا به تعویق بیندازیم؟

برای اسنوز کردن یک یا چند ایمیل دریافتی در جیمیل بسته به اینکه از اپلیکیشن جیمیل یا نسخه تحت مرورگر وب استفاده می‌کنید می‌توانید از روش‌های زیر کمک بگیرید:

مرورگر وب و کامپیوتر

گام اول: در مرورگر وب خود به Gmail مراجعه کنید. اگر وارد حساب کاربری خود نشده‌اید لاگین کنید.

گام دوم: در صورتی که می‌خواهید تنها یک ایمیل را اسنوز کنید نشانگر ماوس را روی ایمیل موردنظر در فهرست ایمیل های دریافتی منتقل کنید. سپس روی آیکن ساعت (Snooze) که در سمت راست نمایان شده کلیک کنید.

آشنایی با ویژگی اسنوز (Snooze) و تعویق رسیدگی به پیام های دریافتی در جیمیل

اگر مایلید به طور همزمان چند ایمیل را Snooze کنید لازم است ابتدا آن‌ها را انتخاب کنید. سپس روی آیکن ساعت (Snooze) در نوار بالایی کلیک کنید.

اسنوز کردن چند ایمیل در جیمیل پس از انتخاب کردن آن ها

گام سوم: متناسب با زمانی که ترجیح می‌دهید ایمیل تا آن زمان Snooze شود یکی از گزینه‌های از پیش تعیین شده را از جعبه نمایان شده انتخاب کنید. اگر می‌خواهید زمان متفاوتی را برای این منظور تعیین کنید می‌توانید از گزینه Pick date & time استفاده کنید.

تعیین زمان برای اسنوز (Snooze) کردن ایمیل

اندروید، آیفون و آیپد

گام اول: اپلیکیشن Gmail را باز کنید.

گام دوم: در صورتی که می‌خواهید تنها یک ایمیل را اسنوز کنید ابتدا آن را باز کنید. اگر هم مایلید به طور همزمان چند ایمیل را Snooze کنید لازم است ابتدا آن‌ها را انتخاب کنید.

گام سوم: از بالا سمت راست روی گزینه More (یا آیکن سه نقطه) ضربه بزنید. سپس گزینه Snooze را از فهرست باز شده انتخاب کنید.

اسنوز کردن ایمیل در اپلیکیشن جیمیل

گام چهارم: متناسب با زمانی که ترجیح می‌دهید ایمیل تا آن زمان Snooze شود یکی از گزینه‌های از پیش تعیین شده را از جعبه نمایان شده انتخاب کنید. با انتخاب گزینه Pick date & time هم می‌توانید یک زمان سفارشی برای این منظور مشخص کنید.

تعیین زمان برای اسنوز (Snooze) کردن ایمیل در اپلیکیشن جیمیل

نمایش مجدد ایمیل های اسنوز شده در جیمیل

پس از دنبال کردن مراحل فوق، ایمیل یا ایمیل های موردنظر تا زمانی که شما مشخص کرده‌اید Snooze می‌شوند. با فرارسیدن این زمان، مشابه با تصویر زیر ایمیل اسنوز شده مجددا در ابتدای اینباکس نمایان می‌شود.

نمایی از یک پیام اسنوز (Snooze) شده پس از برگشت مجدد به اینباکس
نمایی از یک پیام اسنوز (Snooze) شده پس از برگشت مجدد به اینباکس. همانطور که مشاهده می‌کنید این پیام در ابتدای اینباکس نمایان می‌شود.

چگونه ایمیل هایی که در جیمیل اسنوز شده‌اند را مشاهده کنم؟

همانطور که گفته شد ایمیل های Snooze شده به صورت موقت از اینباکس حذف می‌شوند و تا زمانی که شما مشخص می‌کنید مزاحم‌تان نخواهند شد. اما نگران نباشید در طول این مدت هم امکان دسترسی به این ایمیل ها وجود دارد. در واقع ایمیل هایی که در جیمیل اسنوز شده‌اند به فولدری با نام Snoozed منتقل می‌شوند و تا فرارسیدن زمان مشخص شده برای آن‌ها در همین فولدر باقی می‌مانند.

فولدر ایمیل های اسنوز شده (Snoozed) در Gmail
نمایی از فولدر Snoozed در جیمیل حاوی سه ایمیل اسنوز شده

برای مشاهده فهرست این ایمیل ها بسته به اینکه از اپلیکیشن جیمیل یا نسخه تحت مرورگر وب استفاده می‌کنید لازم است مراحل زیر را دنبال کنید:

مرورگر وب و کامپیوتر

گام اول: در مرورگر وب خود به Gmail مراجعه کنید. اگر وارد حساب کاربری خود نشده‌اید لاگین کنید.

گام دوم: روی منو (با آیکن سه خط افقی روی هم) کلیک کنید.

گام سوم: گزینه Snoozed را از بخش نمایان شده مشابه تصویر زیر انتخاب کنید.

دسترسی به فولدر Snoozed برای نمایش ایمیل های اسنوز شده

اندروید، آیفون و آیپد

گام اول: اپلیکیشن Gmail را باز کنید.

گام دوم: در بخش بالا سمت چپ روی گزینه منو (با آیکن سه خط افقی روی هم) ضربه بزنید.

گام سوم: گزینه Snoozed را مشابه با تصویر زیر از نوار کناری انتخاب کنید.

دسترسی به فولدر Snoozed برای نمایش ایمیل های اسنوز شده در اپلیکیشن جیمیل

مقاله‌ای که مطالعه کردید شما را با ویژگی Snooze در Gmail و نحوه به تعویق انداختن بررسی ایمیل ها آشنا می‌کند. نظر شما در مورد این ویژگی چیست؟ خوشحال می‌شویم نظر یا سوال خود را در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *