تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

پروژه تغییر ظاهر حروف هنگام فشردن کلید در اسکرچ

در این قسمت از مجموعه آموزشی اسکرچ نحوه ساخت پروژه تغییر ظاهر حروف هنگام فشردن کلید را به شما آموزش می‌دهیم. طی این پروژه با قطعه “وقتی کلید … فشرده شد” آشنا می‌شوید.

این پروژه براساس مجموعه کارت‌های کدنویسی اسکرچ (و با اندکی تغییر) آماده شده است. کارت‌های اصلی این پروژه را می‌توانید از طریق سایت اسکرچ دریافت کنید.

هدف پروژه

در این پروژه حروف نام خود را تک به تک در قالب شکلک به پروژه اضافه می‌کنیم. سپس با قرار دادن قطعات مناسب در ناحیه کد هر شکلک کاری می‌کنیم که هنگام فشردن کلید حروف، حرف مربوط به کلید فشرده شده مقداری بچرخد و سپس رنگ آن نیز تغییر کند.

پس از انجام این پروژه یاد می‌گیرید چگونه فشرده شدن کلیدها را در اسکرچ تشخیص دهید.

مراحل ساخت پروژه تغییر ظاهر حروف با فشردن کلید در اسکرچ

مشابه با پروژه تغییر رنگ حروف، یک پروژه جدید بسازید و شکلک های مربوط به حروف نام خود را به پروژه اضافه کنید.

اضافه کردن قطعه های موردنیاز برای پروژه

حالا نوبت اضافه کردن قطعات موردنیاز به ناحیه کد شکلک هاست. کافیست یکی از شکلک ها را مشابه با قسمت‌های گذشته در بخش شکلک‌ها انتخاب کنید. سپس قطعات زیر را به ترتیب در ناحیه کد شکلک قرار دهید.

قطعه مربوط به فشرده شدن کلید

با توجه به اینکه قرار است وقتی یک کلید فشرده شد ظاهر حرف تغییر کند ابتدا می‌بایست قطعه مربوط به فشرده شدن کلید را در ناحیه کد شکلک قرار دهید.

برای این منظور از قطعه “وقتی کلید … فشرده شد” استفاده می‌کنیم. از آنجایی که این قطعه مربوط به یک اتفاق یا رویداد است می‌توانید آن را در دسته “رویدادها” پیدا کنید.

قسمت قابل تغییر این قطعه کلیدی را مشخص می‌کند که فشرده شدنش توسط قطعه حس می‌شود. به صورت پیشفرض، این کلید روی کلید فاصله تنظیم شده است. با کلیک روی این قسمت، فهرست تمام کلیدهایی که می‌توانید انتخاب کنید نمایش داده می‌شود.

متناسب با شکلک حرفی که انتخاب کرده‌اید کلید مناسب را از این فهرست انتخاب کنید. از آنجایی که شکلک اول نام در این مثال مربوط به حرف A است کلید a را برای این قطعه انتخاب می‌کنیم. به این ترتیب هنگامی که کلید a فشرده می‌شود دستوراتی که پس از این قطعه قرار می‌گیرد اجرا می‌شود.

قطعه مربوط به فشردن کلید در اسکرچ

افزودن قطعات تکمیلی

در این مرحله می‌خواهیم ابتدا شکلک کمی بچرخد سپس رنگ آن تغییر کند. با قطعه‌های موردنیاز برای این دو عمل در قسمت‌های قبلی آشنا شده‌اید. کافیست قطعه مربوط به چرخش و تغییر رنگ را مشابه با تصویر زیر به قطعه قبلی وصل کنید. میزان چرخش را روی 90 درجه و میزان تغییر جلوه‌ی رنگ را روی 25 تنظیم کنید.

قطعه های موردنیاز برای پروژه تغییر ظاهر حروف هنگام فشردن کلید در اسکرچ

اکنون برای تکمیل پروژه، یکی دیگر از شکلک‌ها را در بخش شکلک‌ها انتخاب کنید. سپس تمام قطعه‌های گفته شده را به ناحیه کد آن اضافه کنید. فراموش نکنید متناسب با شکلک انتخابی لازم است کلید مناسب را برای قطعه “وقتی کلید … فشرده شد” انتخاب کنید. به عنوان نمونه از آنجایی که در این مثال، شکلک دوم مربوط به حرف M است کلید m را برای این قطعه انتخاب می‌کنیم.

همین کار را به ترتیب برای تمام شکلک‌های حروف تکرار کنید.

امتحان کنید!

حالا کلیدهای حروف را یکی پس از دیگری فشار دهید. به این ترتیب با فشردن هر کلید، شکلک مربوط به آن خواهد چرخید و سپس تغییر رنگ می‌دهد. در ویدئوی زیر نتیجه این پروژه را مشاهده می‌کنید.

تمرین: دستکاری پروژه تغییر ظاهر حروف با فشردن کلید در اسکرچ

به عنوان تمرین پیشنهاد می‌کنیم مشابه با پروژه‌های قبلی از حلقه برای چرخش حروف به صورت یک انیمیشن کمک بگیرید. تعداد تکرار حلقه و میزان چرخش در هر تکرار را طوری تنظیم کنید که شکلک حرف یک دور کامل بزند.

راهنمایی: مراقب باشید قطعه مربوط به تغییر رنگ را بیرون حلقه قرار دهید. چرا که می‌خواهیم پس از اینکه شکلک حرف به طور کامل چرخید تغییر رنگ پیدا کند.

خوشحال می‌شویم نظر یا سوالات خود را در بخش دیدگاه های همین مطلب با ما در میان بگذارید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *