تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

زیرنویس (Subscript) و بالانویس (Superscript) در مایکروسافت ورد

زیرنویس (Subscript) و بالانویس (Superscript) به کاراکترهایی (مانند حروف، ارقام، نمادها و …) گفته می‌شود که با اندازه‌ای کوچکتر از متن کنونی به صورت کمی پایین‌تر یا بالاتر از خط درج می‌شوند. نگارش کاراکترها به شکل زیرنویس و بالانویس به خصوص در متون علمی برای نوشتن اندیس، توان، فرمول شیمیایی و … از کاربرد فراوانی برخودار است. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با نحوه نگارش زیرنویس و بالانویس در این واژه پرداز آشنا می‌شوید.

نمونه هایی از حروف و اعداد زیرنویس و بالانویس در مایکروسافت ورد
نمونه هایی از حروف و اعداد زیرنویس و بالانویس در مایکروسافت ورد. در این مثال برای تشخیص آسان‌تر، کاراکترهای زیرنویس با رنگ قرمز و کاراکترهای بالانویس با رنگ سبز متمایز شده‌اند.

نحوه درج Subscript و Superscript در ورد

برای درج زیرنویس و بالانویس در ورد می‌توانید از ابزارهای گروه Font در زبانه Home ریبون، میانبرهای صفحه کلید و دیالوگ باکس Font کمک بگیرید. در ادامه با جزئیات این روش‌ها آشنا می‌شوید.

ایجاد زیرنویس و بالانویس با کمک زبانه Home

در رایج‌ترین روش برای درج کاراکترها به صورت زیرنویس یا بالانویس کافیست ابتدا کاراکترهای موردنظر را انتخاب کنید. سپس در گروه Font از زبانه Home روی دکمه Subscript (برای تبدیل کاراکترها به زیرنویس) یا Superscript (برای تبدیل کاراکترها به بالانویس) کلیک کنید. با انجام این کار کاراکتر یا کاراکترهای انتخابی به زیرنویس یا بالانویس تبدیل می‌شوند و دکمه موردنظر نیز به حالت فرورفته درمی‌آید.

دکمه های زیرنویس (Subscript) و بالانویس (Superscript) در زبانه Home مایکروسافت ورد
دکمه های زیرنویس (Subscript) و بالانویس (Superscript) در زبانه Home
نمونه ای از یک کاراکتر زیرنویس و دکمه زیرنویس در حالت فشرده شده
نمایی از دکمه Subscript در حالت فرورفته و نمونه‌ای از یک عدد زیرنویس در یک فرمول شیمیایی
نمونه ای از یک کاراکتر بالانویس یا توان و دکمه بالانویس در حالت فشرده شده
نمایی از دکمه Superscript در حالت فرورفته و نمونه‌ای از یک عدد بالانویس یا توان در یک رابطه ریاضی

برای خارج کردن کاراکترها از حالت زیرنویس یا بالانویس نیز کافیست ابتدا آن‌ها را انتخاب کنید. سپس مجددا روی دکمه مربوطه در زبانه Home کلیک کنید تا از حالت فرورفته خارج شود.

ایجاد زیرنویس و بالانویس با کمک میانبرهای صفحه کلید

برای درج سریع‌تر کاراکترها به صورت زیرنویس و بالانویس می‌توانید از میانبرهای صفحه کلید نیز استفاده کنید. در این روش پس از انتخاب متن می‌توانید از میانبر Ctrl+= (فشردن همزمان کلیدهای Ctrl و مساوی) برای درج زیرنویس (Subscript) کمک بگیرید. از Ctrl+Shift++ (کلیدهای Ctrl و Shift و به علاوه) هم می‌توانید برای درج بالانویس (Superscript) استفاده کنید.

برای خارج کردن کاراکترها از حالت زیرنویس یا بالانویس هم می‌توانید پس از انتخاب آن‌ها، میانبر متناظر را دوباره فشار دهید.

ایجاد زیرنویس و بالانویس با کمک دیالوگ باکس Font

در این روش پس از انتخاب متن لازم است به دیالوگ باکس Font مراجعه کنید. (برای آشنایی با نحوه دسترسی به دیالوگ باکس Font، مقاله کلیات روش‌های تغییر قالب یا فرمت متن را مطالعه کنید). سپس در بخش Effects، گزینه Subscript یا Superscript را تیک بزنید و روی دکمه OK کلیک کنید.

گزینه های زیرنویس یا Subscript و بالانویس یا Superscript در دیالوگ باکس Font مایکروسافت ورد
گزینه های Subscript و Superscript در دیالوگ باکس Font

برای خارج کردن کاراکترها از حالت زیرنویس یا بالانویس نیز کافیست پس از انتخاب آن‌ها به دیالوگ باکس Font مراجعه کنید. سپس تیک گزینه موردنظر را بردارید و روی دکمه OK کلیک کنید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *