تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

شروع یک لیست شماره دار با یک شماره مشخص در مایکروسافت ورد

گاهی اوقات ممکن است بخواهید در ورد یک لیست شماره دار را از شماره‌ای متفاوت شروع کنید یا عناصری را به عنوان ادامه لیست قبلی شماره گذاری کنید. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با نحوه انجام این کار آشنا می‌شوید.

چگونه یک لیست شماره دار یا بخشی از آن را در ورد از شماره ای مشخص شروع کنم؟

روش اول – با کمک فهرست دکمه Numbering در ریبون

در این روش برای تغییر شماره شروع در یک لیست شماره دار یا تغییر شماره گذاری از یک آیتم لیست کافیست مراحل ساده زیر را در ورد دنبال کنید:

گام اول: کرسر را روی آیتمی از لیست قرار دهید که می‌خواهید شماره گذاری لیست را از آن آیتم تغییر دهید. (اگر می‌خواهید شماره شروع لیست را تغییر دهید کرسر را روی آیتم اول لیست قرار دهید).

گام دوم: روی فلش کنار دکمه Numbering در زبانه Home ریبون کلیک کنید. سپس گزینه Set Numbering Value را انتخاب کنید.

گزینه Set Numbering Value در لیست دکمه Numbering ورد برای تغییر شروع شماره گذاری لیست ها

به این ترتیب دیالوگ باکسی با همین نام مشابه با تصویر زیر باز می‌شود.

دیالوگ باکس Set Numbering Value برای تغییر شماره شروع لیست ها در ورد

گام سوم: برای شروع یک لیست جدید، گزینه Start new list را انتخاب کنید. با انجام این کار آیتم جاری، آغاز یک لیست جدید خواهد بود.

اما اگر مایلید آیتم جاری در ادامه لیست قبلی باشد لازم است گزینه Continue from previous list را انتخاب کنید سپس گزینه Advance value (skip numbers) را تیک بزنید. در صورتی که مابین عناصر لیست، یک پاراگراف یا آبجکت دیگر قرار دارد یا شماره گذاری لیست از دست رفته است استفاده از این قابلیت می‌تواند عناصر لیست را به یکدیگر متصل کند و شماره گذاری در ادامه لیست قبلی انجام شود.

گام چهارم: در قسمت Set value to شماره‌ای که می‌خواهید به آیتم فعلی نسبت داده شود را وارد کنید و در پایان روی دکمه OK کلیک کنید. فراموش نکنید به این ترتیب شماره آیتم های بعدی نیز به صورت خودکار براساس شماره این آیتم بروز می‌شود.

در تصویر زیر می‌توانید نمونه‌ای از این تغییر شماره را از آیتم چهارم لیست مشاهده کنید.

نمونه ای از یک لیست شماره دار در ورد که آیتم چهارم آن از عدد 8 شماره گذاری شده است

نکته: مطالب موجود در این مقاله صرفا به شماره گذاری لیست با اعداد معمولی محدود نمی‌شود. بلکه به شکل مشابه در مورد لیست هایی که با حروف، اعداد رومی و … شماره گذاری شده‌اند نیز صدق می‌کند.

روش دوم – با کمک آیتم های موجود در منوی راست کلیک شماره ها

در روش دوم برای تغییر شماره شروع در یک لیست شماره دار ورد می‌توانید مراحل ساده زیر را دنبال کنید:

گام اول: روی یکی از شماره های لیست دابل کلیک کنید تا شماره ها مشابه با تصویر زیر هایلایت شوند. (فراموش نکنید در این حالت متن آیتم انتخاب نمی‌شود).

دابل کلیک روی شماره عناصر لیست

گام دوم: روی شماره آیتمی که می‌خواهید شماره گذاری لیست را از آن آیتم تغییر دهید راست کلیک کنید.

گام سوم: روی گزینه Set Numbering Value در منوی زمینه کلیک کنید. به این ترتیب دیالوگ باکسی با همین نام مشابه با حالت قبل باز می‌شود.

گزینه Set Numbering Value در منوی راست کلیک شماره ها در لیست برای تغییر شماره گذاری

گام چهارم: در قسمت Set value to شماره‌ای که می‌خواهید به آیتم فعلی نسبت داده شود را وارد کنید و در پایان روی دکمه OK کلیک کنید.

شروع لیست از ابتدا

اگر مایلید در محل یک آیتم از لیست، شماره گذاری از ابتدا و به عنوان یک لیست جدید انجام شود راه سریعتری هم وجود دارد. کافیست در روش دوم پس از راست کلیک روی شماره آیتم موردنظر، گزینه Restart at 1 (یا گزینه‌ای مشابه) را انتخاب کنید.

ادامه شماره گذاری لیست

اگر مایلید در محل یک آیتم از لیست، شماره گذاری در ادامه لیست قبلی انجام شود راه سریعتری هم وجود دارد. کافیست در روش دوم پس از راست کلیک روی شماره آیتم موردنظر، گزینه Continue Numbering را انتخاب کنید. با انجام این کار به صورت خودکار شماره گذاری در ادامه لیست قبلی انجام می‌شود.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *