تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

نقل قول اینلاین در HTML – المان <q>

در HTML از المان <q> برای درج نقل قول به صورت اینلاین (Inline quotation) یا در خط استفاده می‌شود. به عبارت بهتر این المان معمولا برای نقل قول های کوتاهی در اچ تی ام ال به کار می‌رود که نیاز به یک بخش یا پاراگراف مجزا ندارند. محتوای داخلی این المان غالبا توسط مرورگرهای وب مابین دو علامت نقل قول قرار می‌گیرد.

برای ایجاد یک نقل قول اینلاین کافیست متن نقل قول را مابین تگ شروع <q> و تگ پایان </q> قرار دهید. منبع نقل قول را نیز می‌توانید با کمک خصوصیت cite در تگ شروع این المان مشخص کنید.

در مثال زیر نمونه‌ای از یک المان <q> را داخل یک پاراگراف (یا المان <p>) برای نقل قول از صفحه ای در سایت mozilla.org مشاهده می‌کنید. مقدار خصوصیت cite در المان <q>، نشانی (یا URL) منبع نقل قول را دربرمی‌گیرد.

<p>A simple definition for HTML according to the MDN web docs: <q cite="https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML">HTML is the most basic building block of the Web and defines the meaning and structure of web content.</q></p>

نتیجه قطعه کد فوق معمولا مشابه با نمونه زیر توسط مرورگر رندر می‌شود. چنانکه در این تصویر مشاهده می‌کنید متن نقل قول میان دو علامت ” قرار گرفته است و نشانی منبع یا مقدار خصوصیت cite در صفحه نمایان نمی‌شود.

نمایی از نحوه نمایش یک نقل قول اینلاین با کمک المان q در HTML اچ تی ام ال
نمایی از نحوه نمایش یک نقل قول Inline با کمک المان q در HTML

همانطور که گفتیم از المان <q> در HTML برای نقل قول محتواهای کوتاه به صورت اینلاین استفاده می‌شود. اگر متن نقل قول طولانی است و می‌خواهید آن را به صورت بخشی مجزا و جداگانه درج کنید لازم است از المان <blockquote> کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید: نقل قول بلوکی در HTML – المان <blockquote>

بازگشت به فهرست مجموعه آموزشی HTML

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *