تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

چرخش تصویر در مایکروسافت ورد

چرخش تصویر یکی دیگر از ویرایش های رایجی است که روی تصاویر موجود در اسناد مایکروسافت ورد قابل انجام است. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با نحوه چرخش دستی و چرخش دقیق تصویر (با زاویه مشخص) آشنا می‌شوید.

چگونه یک عکس را در مایکروسافت ورد بچرخانیم؟

برای چرخاندن یک تصویر در مایکروسافت ورد کافیست مراحل ساده زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: روی تصویر موردنظر در سند ورد کلیک کنید تا انتخاب شود.

گام دوم: حالا می‌توانید بسته به نیاز خود یکی از روش‌های چرخش دستی یا چرخش دقیق تصویر با زاویه مشخص را دنبال کنید. با این روش‌ها در ادامه آشنا می‌شوید.

چرخش دستی تصویر

با انتخاب تصویر علاوه بر گیره های تغییر اندازه، یک گیره برای چرخش تصویر نیز نمایان می‌شود. در تصویر نمونه زیر، گیره چرخش تصویر را در قالب یک فلش منحنی مشاهده می‌کنید.

گیره چرخش تصویر در مایکروسافت ورد

برای چرخش دستی تصویر می‌توانید این گیره را با کمک ماوس در جهتی که مایل هستید بکشید. به این ترتیب تصویر همزمان با حرکت ماوس می‌چرخد. پس از اینکه تصویر در حالت مناسب قرار گرفت گیره را رها کنید (عمل دراگ و دراپ) تا چرخش آن تکمیل شود.

نمونه ای از چرخش یک تصویر در ورد

اگر کلید شیفت را هنگام دراگ کردن گیره چرخش پایین نگه دارید با راحتی بیشتر می‌توانید در توقف‌گاه‌های 15 درجه‌ای تصویر را بچرخانید.

چرخش تصویر با زاویه مشخص

برای چرخاندن تصویر با زاویه دقیق می‌توانید پس از انتخاب تصویر به زبانه Format مربوط به تصاویر در ریبون ورد مراجعه کنید. (فراموش نکنید زبانه Format از جمله زبانه‌های محیطی ورد می‌باشد و در حالت عادی پنهان است. در واقع با کلیک روی تصویر یا انتخاب آن، این زبانه به صورت خودکار نمایان می‌شود). سپس روی گزینه Rotate در گروه Arrange کلیک کنید. به این ترتیب فهرستی مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود.

فهرست گزینه Rotate در زبانه Format پس از انتخاب تصویر شامل گزینه های چرخش 90 درجه

برای چرخش تصویر به میزان 90 درجه به سمت راست یا چپ می‌توانید به ترتیب گزینه‌های Rotate Right 90° یا Rotate Left 90° را انتخاب کنید. اگر مایلید با زاویه دلخواه دیگری تصویر را بچرخانید لازم است ابتدا روی گزینه More Rotation Options کلیک کنید. به این ترتیب دیالوگ باکس Layout مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود.

تعیین میزان دلخواه و دقیق زاویه چرخش در دیالوگ باکس Layout ورد

در این پنجره می‌توانید در زبانه Size زاویه دلخواه خود را داخل جعبه Rotation وارد کنید. در پایان کافیست روی دکمه OK کلیک کنید تا تصویر با زاویه موردنظر چرخانده شود.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *