تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آماده سازی محیط برای بازی اشیاء پنهان در اسکرچ

در این قسمت از مجموعه آموزشی اسکرچ با نحوه آماده سازی محیط و شکلک‌ها برای ساخت بازی اشیاء پنهان در اسکرچ آشنا می‌شوید. بازی اشیاء مخفی یا پنهان یکی از انواع بازی‌های محبوب است که در آن بازیکن تلاش می‌کند اشیاء کوچک و بزرگی که در یک محیط شلوغ پنهان شده‌اند را پیدا کند.

در این مرحله به عنوان اولین قسمت از مجموعه پروژه‌های بازی اشیاء پنهان در اسکرچ، شکلک اشیاء و پس زمینه بازی را برای مراحل بعد آماده می‌کنیم.

افزودن پس زمینه مناسب و شکلک اشیاء برای بازی اشیاء پنهان اسکرچ

پروژه جدیدی بسازید و نام مناسبی برای آن انتخاب کنید. سپس شکلک گربه اسکرچ که به صورت پیشفرض به پروژه اضافه شده را با کلیک روی آیکن سطل زباله حذف کنید.

در ادامه لازم است یک تصویر پس زمینه مناسب مانند تصویر محیط یک اتاق را به پروژه اضافه کنید. برای این منظور ابتدا روی دکمه دکمه پس‌زمینه‌ای را انتخاب کنید. “پس‌زمینه‌ای را انتخاب کنید” کلیک کنید. سپس از میان تصاویر کتابخانه پس‌زمینه‌ها با یک جستجوی ساده تصویر اتاق خوابی با نام Bedroom 3 را پیدا و انتخاب کنید. در تصویر زیر این پس‌زمینه را روی ناحیه صحنه اسکرچ مشاهده می‌کنید:

پس زمینه اتاق خواب روی ناحیه صحنه اسکرچ

حالا برای اضافه کردن شکلک هر شئ لازم است یک بار روی دکمه افزودن شکلک دکمه پس‌زمینه‌ای را انتخاب کنید. (یا دکمه شکلکی را انتخاب کنید) کلیک کنید. سپس در کتابخانه شکلک های آماده اسکرچ با کمک جعبه جستجوی بالای صفحه، شکلک های زیر را انتخاب کنید تا به پروژه اضافه شود:

  • شکلک بشقاب پفک (با نام Cheesy Puffs)
  • شکلک نان (با نام Bread)
  • شکلک پرتقال (با نام Orange)
  • شکلک بادکنک (با نام Balloon1)
  • شکلک عینک (با نامGlasses)
  • شکلک کریستال (با نام Crystal)
  • شکلک کلید (با نام Key)
  • شکلک بلندگو (با نام Speaker)

هفت شکلک اول در فهرست بالا به عنوان اشیاء پنهان در محیط اتاق به پروژه اضافه می‌شوند. اما شکلک بلندگو برای پنهان کردن شکلک پرتقال مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه، این شکلک ها را در حالت نهایی خواهید دید. (شما می‌توانید در صورت تمایل به سلیقه خود از شکلک های مناسب دیگری هم استفاده کنید).

تغییر اندازه و قرار دادن شکلک اشیاء در محل مناسب

در این مرحله شکلک هایی که بیش از اندازه بزرگ هستند لازم است کوچک شوند تا بهتر در محیط اتاق پنهان شوند. برای کوچک کردن این شکلک‌ها لازم است ابتدا شکلک موردنظر را در بخش شکلک ها انتخاب کنید و مقدار مناسبی در قالب درصد در قسمت اندازه وارد کنید.

تغییر اندازه شکلک اشیاء در اسکرچ

سپس شکلک ها را به محل های مناسبی روی ناحیه صحنه مشابه با تصویر زیر جابجا کنید. تا جایی که می‌توانید شکلک ها را در محل های همرنگ با اتاق قرار دهید. به این ترتیب پیدا کردن آن‌ها برای بازیکن دشوارتر خواهد بود.

شکلک اشیاء روی ناحیه صحنه اسکرچ

اگر بخشی از دو شکلک (مانند بلندگو و پرتقال) روی هم قرار دارد می‌توانید با انتخاب یکی از آن‌ها (مثلا شکلک بلندگو) در بخش شکلک ها و کلیک روی قطعه “برو به اولین لایه” در دسته “ظاهر“، این شکلک را به لایه رویی (روی سایر شکلک ها) منتقل کنید.

ایجاد بخش راهنمای اشیاء

برای اینکه بازیکن بداند کدام یک از اشیاء را باید پیدا کند لازم است یک بخش راهنما حاوی اشیاء پنهان ایجاد کنید.

برای این منظور ابتدا یک شکلک برای بخش راهنما به پروژه اضافه کنید. نشانگر ماوس را روی دکمه افزودن شکلک دکمه پس‌زمینه‌ای را انتخاب کنید. قرار دهید و از فهرست نمایان شده دکمه، گزینه “نقاشی” را انتخاب کنید. به این ترتیب یک شکلک خالی به پروژه اضافه می‌شود و برای رسم آن به ویرایشگر نقاشی اسکرچ هدایت می‌شوید. در این قسمت یک مستطیل کوچک مشابه با تصویر زیر رسم کنید:

رسم یک مستطیل برای بخش راهنمای اشیاء پنهان در بازی اشیاء پنهان اسکرچ

سپس در ناحیه صحنه، این مستطیل را به مکان مناسبی در پایین صحنه مشابه با تصویر زیر منتقل کنید:

مستطیل بخش راهنمای اسکرچ روی ناحیه صحنه

حالا یک نسخه کپی از شکلک های مربوط به اشیاء برای بخش راهنما ایجاد کنید. برای این منظور می‌توانید روی هرکدام از این شکلک ها راست کلیک کنید و با انتخاب گزینه “تکثیر“، نسخه کپی از آن‌ها ایجاد کنید. سپس شکلک ها را مشابه با تصویر زیر روی شکلک مستطیل در ناحیه صحنه قرار دهید. (شکلک مستطیل را می‌توانید با کلیک روی قطعه “برو به آخرین لایه” به پشت سایر شکلک ها منتقل کنید).

نمایی از اشیاء در بخش راهنمای تکمیل شده

در قسمت‌های بعدی با سایر مراحل ساخت بازی اشیاء پنهان اسکرچ آشنا می‌شوید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *