تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

پروژه پخش صدای تصادفی یک ساز در اسکرچ

در این قسمت از مجموعه آموزشی اسکرچ با نحوه ساخت پروژه پخش صدای تصادفی یک ساز در اسکرچ آشنا می‌شوید. قطعه‌های مورد استفاده در این پروژه عبارتند از قطعه “وقتی کلید … فشرده شد”، “شروع صدای …“، “انتخاب تصادفی بین … تا …” و “تغییر جلوه‌ی … به اندازه … تا“.

این مطلب مبتنی بر مجموعه کارت‌های کدنویسی اسکرچ (با اندکی تغییر) است. کارت‌های اصلی این پروژه را می‌توانید از طریق سایت اسکرچ دریافت کنید.

هدف پروژه

در این پروژه، شکلک یک ساز را همراه با یک پس‌زمینه مناسب به پروژه اضافه می‌کنیم. هدف پروژه اینست که با هر بار فشردن کلید فاصله ضمن پخش تصادفی یکی از صداهای ساز، رنگ آن هم تغییر کند.

مراحل ساخت پروژه پخش صدای تصادفی یک ساز در اسکرچ

پروژه جدیدی بسازید و نام مناسبی برای آن انتخاب کنید. شکلک گربه اسکرچ که به صورت پیشفرض در پروژه قرار دارد را با کلیک روی آیکن سطل زباله حذف کنید. سپس مشابه با قسمت‌های گذشته، شکلک یک ساز (مانند گیتار Guitar) و یک پس زمینه مناسب (مانند Beach Malibu) را به پروژه اضافه کنید.

نمایی از شکلک گیتار و پس زمینه ساحل در پروژه اسکرچ

برای اینکه یک صدای تصادفی از میان صداهای ساز را برای پخش انتخاب کنیم لازم است ابتدا تعداد کل صداهای ساز را پیدا کنیم. بنابراین ابتدا مطمئن شوید شکلک ساز در بخش شکلک‌ها انتخاب شده است. سپس به زبانه صداها بروید و تعداد صداهایی که برای شکلک ساز در پروژه وجود دارد را به خاطر بسپارید.

تعداد صداهای یک شکلک را می توانید در زبانه صداها مشاهده کنید.
تعداد صداهای یک شکلک را می‌توانید در زبانه صداها مشاهده کنید.

اضافه کردن قطعه های موردنیاز پروژه

حالا نوبت اضافه کردن قطعات موردنیاز به ناحیه کد شکلک است. به زبانه کد برگردید و مطمئن شوید شکلک ساز در بخش شکلک‌ها انتخاب شده است. سپس قطعات زیر را به ترتیب در ناحیه کد شکلک قرار دهید.

می‌خواهیم وقتی کلید فاصله فشرده شد صدای ساز پخش شود. بنابراین ابتدا یک قطعه “وقتی کلید … فشرده شد” از دسته “رویدادها” به ناحیه کد شکلک اضافه می‌کنیم و از لیست قطعه، کلید فاصله را انتخاب می‌کنیم.

سپس برای پخش صدای ساز، یک قطعه “شروع صدای …“ از دسته “صدا” به قطعه قبلی وصل می‌کنیم. با این تفاوت که در این پروژه به جای انتخاب یک صدای ثابت از لیست قطعه، از یک قطعه “انتخاب تصادفی بین … تا …” کمک می‌گیریم. این قطعه در دسته “عملگرها” قرار دارد و یک عدد تصادفی بین دو عدد دلخواه را انتخاب می‌کند. کافیست قطعه “انتخاب تصادفی بین … تا …” را مشابه با تصویر زیر داخل قطعه “شروع صدای …“ قرار دهید و عدد دوم قطعه را روی 8 (تعداد کل صداهای ساز) تنظیم کنید (اگر در مرحله اول، ساز دیگری را به پروژه اضافه کردید این عدد را برابر با تعداد صداهای همان ساز قرار دهید). به این ترتیب براساس شماره تصادفی انتخابی (بین 1 تا 8)، یکی از صداهای ساز پخش می‌شود.

قطعه وقتی کلید فشرده شد و شروع صدای و انتخاب عدد تصادفی در اسکرچ

در ادامه برای تغییر رنگ ساز، یک قطعه “تغییر جلوه‌ی … به اندازه … تا” به قطعه های قبلی وصل می‌کنیم. سپس گزینه رنگ را برای قسمت اول قطعه انتخاب می‌کنیم و میزان تغییر آن را هم روی عدد 25 تنظیم می‌کنیم. در تصویر زیر می‌توانید ناحیه کد کامل این پروژه را مشاهده کنید.

ناحیه کد کامل پروژه پخش صدای تصادفی یک ساز در اسکرچ Scratch

امتحان کنید!

کلید فاصله را فشار دهید تا نتیجه کارتان را مشاهده کنید. با فشردن پشت سر هم این کلید یک موسیقی جذاب و تصادفی بسازید! در ویدئوی زیر هم می‌توانید نمایی از نتیجه نهایی این پروژه را مشاهده کنید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *