تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

گزینه های الصاق یا Paste Options در مایکروسافت ورد

هنگامی که می‌خواهید محتوای کپی یا کات شده خود را در یک سند ورد الصاق یا پیست (Paste) کنید بسته به نوع محتوا گزینه‌های مختلفی در اختیار شما قرار می‌گیرد. این گزینه‌ها که به گزینه های الصاق (یا Paste Options) معروف هستند نحوه الصاق محتوا را مشخص می‌کنند. به عنوان مثال برای یک متن کپی شده می‌توانید آن را با همان فرمت مبدأ، با فرمت جاری مقصد و … در سند خود Paste کنید. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با گزینه های الصاق و جزئیات آن‌ها بیشتر آشنا می‌شوید.

بیشتر بخوانید: آموزش جابجایی (یا کات) و کپی کردن متن و سایر محتواها در مایکروسافت ورد

گزینه های الصاق یا پیست (Paste Options) در مایکروسافت ورد

با کلیک روی فلش دکمه Paste در زبانه Home ریبون، منویی مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود. بخش عمده این منو را گزینه های الصاق (یا Paste Options) تشکیل می‌دهند. البته همین گزینه‌ها را می‌توانید در بخش Paste Options از منوی راست کلیک هم مشاهده کنید.

گزینه های الصاق یا پیست Paste Options هنگام کلیک روی فلش دکمه Paste در زبانه Home ریبون
گزینه های الصاق در منوی باز شده از طریق کلیک روی فلش دکمه Paste
گزینه های الصاق در منوی راست کلیک
گزینه های الصاق در منوی راست کلیک

همانطور که گفته شد این گزینه‌ها نحوه درج محتوای کپی یا کات شده را مشخص می‌کنند. بسته به نوع این محتوا گزینه های الصاق متفاوتی در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. برای مثال زمانی که یک متن را از محلی (مانند یک صفحه وب یا یک سند ورد دیگر) کپی می‌کنید می‌توانید هنگام Paste کردن با کمک این گزینه‌ها نحوه فرمت متنی که در سند درج می‌شود را معین کنید. در این حالت معمولا گزینه‌های رایج زیر را در قسمت Paste Options مشاهده می‌کنید:

گزینه های الصاق یا پیست Paste Options هنگام کلیک روی فلش دکمه Paste در زبانه Home ریبون

برای آشنایی دقیق‌تر با هرکدام از این گزینه‌ها جمله اول در تصویر زیر را به عنوان محتوای کپی شده درنظر بگیرید. به علاوه فرض کنید می‌خواهیم این محتوای کپی شده را در انتهای پاراگراف پایینی Paste کنیم. به فرمت و اندازه فونت جمله کپی شده و پاراگراف مقصد توجه کنید.

نمونه متن کپی شده و پاراگرافی که قرار است در ادامه آن Paste شود
نمونه متن کپی شده (جمله اول) و پاراگرافی که قرار است این جمله در انتهای آن Paste شود.

در ادامه با این گزینه ها و نتیجه استفاده از آن‌ها آشنا می‌شوید.

حفظ فرمت مبدأ یا Keep Source Formatting

گزینه Keep Source Formatting فرمت و استایلی که محتوای کپی (یا کات) شده در مبدأ داشته را حفظ می‌کند. به عبارت بهتر با انتخاب این گزینه متنی که الصاق می‌شود با همان فرمت اولیه در سند درج می‌شود.

تصویر زیر نتیجه استفاده از گزینه Keep Source Formatting برای Paste جمله نمونه در انتهای پاراگراف نمونه را نمایش می‌دهد. همانطور که مشاهده می‌کنید فرمت جمله کپی شده به طور کامل حفظ شده است.

نتیجه گزینه الصاق Keep Source Formatting هنگام Paste
نتیجه گزینه الصاق Keep Source Formatting هنگام Paste

ادغام فرمت یا Merge Formatting

گزینه Merge Formatting متن کپی یا کات شده را با فرمت فعلی پاراگرافی که در آن Paste می‌شود (مقصد Paste) ادغام می‌کند. در این حالت اغلب فرمت‌هایی که روی متن در مبدأ اعمال شده نادیده گرفته می‌شود. تنها بخش‌هایی از متن که با فرمت تأکیدی (مانند Bold, Italic یا Underline) مشخص شده‌اند فرمت خود را حفظ می‌کنند.

تصویر زیر نتیجه استفاده از گزینه Merge Formatting برای Paste جمله نمونه در انتهای پاراگراف نمونه را نمایش می‌دهد. همانطور که مشاهده می‌کنید فرمت جمله کپی شده با پاراگراف ادغام شده است. در عین حال فرمت تأکیدی اعمال شده روی واژه “آزمایشی” (یعنی حالت Bold, Italic و Underline) همچنان حفظ شده است. اما خط روی واژه “یک” نادیده گرفته شده است. به یکسان شدن اندازه فونت جمله پیست شده با پاراگراف نیز توجه کنید.

نتیجه گزینه الصاق Merge Formatting هنگام Paste
نتیجه گزینه الصاق Merge Formatting هنگام Paste

تصویر یا Picture

این گزینه محتوای کپی شده (مانند متن، جدول یا شکل) را در قالب یک تصویر Paste می‌کند. طبیعتا در ورد با آیتم درج شده توسط این گزینه مشابه با یک تصویر رفتار می‌شود. در نتیجه می‌توانید مانند سایر تصاویر آن را تغییر دهید، بچرخانید یا افکتی روی آن اعمال کنید. اما فراموش نکنید مانند یک متن عادی نمی‌توانید آن را ویرایش و تغییر دهید.

تصویر زیر نتیجه استفاده از گزینه Picture برای Paste جمله نمونه در انتهای پاراگراف نمونه را نمایش می‌دهد. همانطور که مشاهده می‌کنید متن کپی شده با حفظ ظاهر مبدأ به صورت یک تصویر Paste شده است.

نتیجه گزینه الصاق Picture هنگام Paste
نتیجه گزینه الصاق Picture هنگام Paste

نگه داشتن متن تنها یا Keep Text Only

گزینه Keep Text Only تنها متن را به صورت ساده Paste می‌کند. به عبارت بهتر با انتخاب این گزینه تمامی ویژگی‌های ظاهری و فرمت متن که در مبدأ تعیین شده حذف می‌شود. به علاوه المان‌های غیر متنی کپی یا کات شده مانند تصاویر و اشکال نیز نادیده گرفته می‌شود. متن Paste شده هم همان فرمت و ظاهری را خواهد داشت که مقصد Paste داشته است. گفتنی است در صورتی که محتوای کپی شده مربوط به یک جدول بوده باشد با کمک این گزینه صرفا متن آن به صورت مجموعه‌ای از پاراگراف‌ها در مقصد Paste می‌شود.

تصویر زیر نتیجه استفاده از گزینه Keep Text Only برای Paste جمله نمونه در انتهای پاراگراف نمونه را نمایش می‌دهد. همانطور که مشاهده می‌کنید متن کپی شده مشابه با زمانی که متن در انتهای پاراگراف تایپ شده باشد Paste شده و فرمت مبدأ خود را حفظ نکرده است.

نتیجه گزینه الصاق Keep Text Only هنگام Paste
نتیجه گزینه الصاق Keep Text Only هنگام Paste

چند نکته در مورد گزینه های Paste

با قرار دادن نشانگر ماوس روی هرکدام از گزینه های الصاق می‌توانید پیش نمایشی از محتوایی که با انتخاب آن درج می‌شود را در محل مقصد روی سند خود مشاهده کنید. به این ترتیب اگر مطمئن نیستید هر گزینه چه نتیجه‌ای برای Paste خواهد داشت کافیست نشانگر ماوس را کمی روی آن نگه دارید.

مایکروسافت ورد به صورت پیشفرض هنگام فشردن میانبر صفحه کلید Ctrl+V یا کلیک روی دکمه Paste محتوای کپی یا کات شده را با حفظ فرمت مبدأ Paste می‌کند. با این حال شما می‌توانید در بخش تنظیمات ورد (Word Options)، گزینه پیشفرض Paste را متناسب با نیاز خود به هرکدام از گزینه‌های گفته شده تغییر دهید. (در قسمت‌های آتی با تنظیمات مربوط به این بخش آشنا خواهید شد).

تغییر تنظیمات کپی، کات و پیست در بخش Word Options
بخش تنظیمات کات، کپی و پیست در Word Options امکان تغییر گزینه پیشفرض Paste را فراهم می‌کند.

گزینه Set Default Paste در منوی دکمه Paste برای هدایت آسان‌تر شما به بخش فوق درنظر گرفته شده است.

گزینه Set Default Paste در منوی دکمه Paste
آیتم Set Default Paste در منوی دکمه Paste

گزینه دیگری که در همین منو قابل مشاهده است Paste Special نام دارد.

گزینه Paste Special در منوی دکمه Paste
آیتم Paste Special در منوی دکمه Paste

با انتخاب این گزینه دیالوگ باکسی مشابه با تصویر زیر نمایش داده می‌شود. در این بخش گزینه های بیشتری برای الصاق محتوای کپی یا کات شده در اختیار شما قرار می‌گیرد.

دیالوگ باکس Paste Special
نمایی از دیالوگ باکس Paste Special

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

4 thoughts on “گزینه های الصاق یا Paste Options در مایکروسافت ورد

  • امیرحسین شهسواری

   سلام ممنون خوشحالم که مورد توجه تون قرار گرفت.

   پاسخ دادن
 • مهدیه

  ممنونم، عالی بود. موفق باشید.

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام ممنون خوشحالم که موردپسندتون واقع شد. من هم برای شما آرزوی موفقیت می کنم.

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *