تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

تغییر فاصله بین پاراگراف ها در مایکروسافت ورد

گاهی اوقات ممکن است ترجیح دهید فاصله میان پاراگراف ها در یک سند ورد را تغییر دهید. کاهش یا افزایش میزان فاصله بین پاراگراف ها می‌تواند روی خوانایی و زیبایی محتوای سند و همچنین تعداد صفحات متن شما تأثیر بگذارد یا امکان یادداشت نویسی برای هر پاراگراف را در نسخه های چاپی فراهم کند. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با نحوه تغییر فاصله بین پاراگراف ها آشنا می‌شوید.

فاصله بین پاراگراف ها در مایکروسافت ورد بر حسب واحد پوینت (Point یا pt) مشخص می‌شود. هر Point برابر با 1/72 اینچ است (به عبارت دیگر هر اینچ برابر با 72 پوینت است). این فاصله در قالب فاصله قبل از پاراگراف و فاصله بعد از پاراگراف قابل تعیین است.

چگونه فاصله بین پاراگراف ها را در مایکروسافت ورد تغییر دهیم؟

روش فوری برای تغییر فاصله میان بندها در تمام سند

برای تغییر فوری فاصله قبل و بعد از پاراگراف در تمام سند مایکروسافت ورد کافیست مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: به زبانه Design ریبون مایکروسافت ورد مراجعه کنید. سپس در گروه Document Formatting گزینه Paragraph Spacing را انتخاب کنید. به این ترتیب فهرستی مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود.

گزینه Paragraph Spacing در زبانه Design برای تغییر فاصله بین پاراگراف ها در ورد

گام دوم: گزینه مناسب را برای اعمال فاصله میان پاراگراف ها انتخاب کنید. این گزینه ها فاصله میان پاراگراف ها و همچنین فاصله بین خطوط داخلی آن‌ها را برای تمام سند تغییر می‌دهند. گزینه Default این فاصله ها را براساس استایل مشخص می‌کند. سایر گزینه ها نیز صرفا فاصله‌ای پس از پاراگراف ایجاد می‌کنند و فاصله قبل از پاراگراف را روی 0 پوینت تنظیم می‌کنند.

بیشتر بخوانید: تغییر فاصله بین خطوط در مایکروسافت ورد

جدول زیر مقدار فاصله بعد از پاراگراف و فاصله بین خطوط پاراگراف را برای هر گزینه نمایش می‌دهد:

گزینه فاصله پس از پاراگراف فاصله میان خطوط
No Paragraph Space 0 پوینت 1 خط
Compact 4 پوینت 1 خط
Tight 6 پوینت 1.15 خط
Open 10 پوینت 1.15 خط
Relaxed 6 پوینت 1.5 خط
Double 8 پوینت 2 خط

روش دوم برای تعیین فاصله میان پاراگراف های انتخابی

در این روش برای تغییر فاصله قبل از پاراگراف ها و بعد از پاراگراف های انتخابی می‌توانید مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: ابتدا پاراگراف یا پاراگراف های مورد نظر خود را انتخاب کنید.

گام دوم: به زبانه Layout مراجعه کنید. سپس در گروه Paragraph تنظیمات مربوط به Before (فاصله قبل از پاراگراف) و After (فاصله بعد از پاراگراف) را در قسمت Spacing تغییر دهید.

تعیین فاصله قبل و بعد از پاراگراف در بخش Spacing Before و Spacing After در زبانه Layout مایکروسافت ورد

علاوه بر این می‌توانید از دیالوگ باکس Paragraph نیز برای تعیین فاصله قبل و بعد از پاراگراف ها کمک بگیرید. برای ورود به این دیالوگ باکس می‌توانید روی دکمه لانچر پایین گروه Paragraph در زبانه Layout کلیک کنید. سپس در بخش Spacing از زبانه Indents and Spacing مقدار مناسبی برای فاصله قبل و بعد از پاراگراف ها مشخص کنید. در پایان روی دکمه OK کلیک کنید تا تغییرات اعمال شود.

تعیین فاصله قبل و بعد از پاراگراف ها در جعبه محاوره ای Paragraph مایکروسافت ورد

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *