تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

عملگرهای رشته در جاوااسکریپت

در جاوااسکریپت از عملگرهای رشته ای (String operators) برای انجام اعمالی مانند مقایسه رشته ها و الحاق رشته ها استفاده می‌شود. این عملگرها براساس مقدار رشته های خود می‌توانند یک رشته (حاصل از عمل الحاق)، مقدار true (برای حالت صحیح مقایسه) یا false (برای حالت نادرست مقایسه) را برگردانند.

بیشتر بخوانید: عملگرها در جاوااسکریپت

مقایسه رشته ها

تمام عملگرهای مقایسه در جاوااسکریپت روی رشته ها نیز قابل استفاده هستند. فراموش نکنید رشته ها براساس حروف الفبا با یکدیگر مقایسه می‌شوند. برای مثال رشته "Artist" از رشته "Car" کوچکتر است و نتیجه مقایسه زیر به صورت true در کنسول درج می‌شود:

let str1 = "Artist";
let str2 = "Car";
console.log(str1 < str2);

توجه داشته باشید مقایسه دو رشته با مقدار عددی نیز براساس حروف الفبا انجام می‌شود. بنابراین رشته "20" از رشته "8" کوچکتر است.

افزودن و الحاق رشته ها در جاوااسکریپت

در جاوااسکریپت از عملگر + برای افزودن رشته ها یا الحاق آن‌ها به یکدیگر استفاده می‌شود. به عنوان نمونه، نتیجه الحاق رشته "Hello, " با رشته "World!" در مثال زیر به صورت Hello, World! در کنسول درج می‌شود:

let str1 = "Hello, ";
let str2 = "World!"
console.log(str1 + str2);

عملگر انتساب افزوده += نیز برای الحاق رشته ها در JavaScript قابل استفاده است. در مثال زیر، مقدار نهایی متغیر str1 برابر با "ab" خواهد بود.

let str1 = "a";
str1 += "b";

نکته: عملگر + وقتی روی دو عدد به کار می‌رود در قالب یک عملگر حسابی، حاصل جمع اعداد را برمی‌گرداند. اما زمانی که این عملگر در جاوااسکریپت به عنوان عملگر الحاق روی یک رشته و عدد اعمال می‌شود نتیجه آن یک رشته خواهد بود. بنابراین مقدار متغیرهای x1 و x2 و x3 و x4 در مثال زیر به ترتیب برابر با 4 و "13" و "13" و "Hello1" خواهد بود.

let x1 = 1 + 3;
let x2 = "1" + 3;
let x3 = 1 + "3";
let x4 = "Hello" + 1;

بازگشت به فهرست مجموعه آموزشی JavaScript

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *