تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

مقداردهی چند متغیر در یک خط در پایتون

پایتون به شما اجازه می‌دهد مقدار چند متغیر را به طور همزمان در یک خط مشخص کنید. در پایتون امکان تخصیص یک مقدار یکسان به چند متغیر یا چند مقدار به چند متغیر در یک خط فراهم شده است.

بیشتر بخوانید: نحوه ایجاد متغیر در پایتون

نحوه تخصیص یک یا چند مقدار به چند متغیر

برای تخصیص چند مقدار به چند متغیر در یک خط کافیست نام متغیرها را در سمت چپ عملگر انتساب قرار دهید و آن‌ها را با کاما از یکدیگر جدا کنید. در سمت راست عملگر انتساب نیز مقادیری به تعداد متغیرها درج می‌شود. این مقادیر نیز با کاما از یکدیگر جدا می‌شوند. به این ترتیب متغیر اول از سمت چپ با اولین مقدار، متغیر دوم با دومین مقدار و الی آخر مقداردهی می‌شود.

مثال زیر نمونه تخصیص سه مقدار مختلف به سه متغیر را در پایتون نمایش می‌دهد:

a, b, c = 10, "red", 15.1

در این مثال، مقدار 10 به متغیر a، مقدار "red" به متغیر b و مقدار 15.1 به متغیر c تخصیص داده شده است. فراموش نکنید در این حالت باید تعداد مقادیر با تعداد متغیرها یکسان باشد. همانطور که مشاهده می‌کنید این متغیرها می‌توانند از انواع مختلفی (مانند عدد صحیح، رشته، عدد اعشاری و …) باشند.

برای تخصیص مقدار یکسان به چند متغیر نیز می‌توانید مشابه با مثال زیر عمل کنید:

a = b = c = 10

بازگشت به فهرست مطالب مجموعه آموزش پایتون تک دیک

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *