تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

تغییر فاصله بین خطوط در مایکروسافت ورد

گاهی اوقات ممکن است ترجیح دهید فاصله میان خطوط یک یا چند پاراگراف در یک سند ورد را تغییر دهید. تغییر فاصله میان خطوط در پاراگراف های سند می‌تواند به خوانایی و زیبایی متن کمک کند. همچنین این موضوع روی تعداد صفحات متن شما تأثیر می‌گذارد و می‌تواند امکان یادداشت نویسی برای هر خط در نسخه های چاپی را فراهم کند. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با نحوه تغییر فاصله بین خط ها آشنا می‌شوید.

فاصله بین خطوط در مایکروسافت ورد برحسب ارتفاع متن (تعداد خط مشخص) یا برحسب واحد پوینت (Point یا pt) مشخص می‌شود.

چگونه فاصله بین خط ها در مایکروسافت ورد را تغییر دهیم؟

برای تغییر فاصله بین خطوط پاراگراف ها در مایکروسافت ورد کافیست مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: کرسر متنی را در یک نقطه داخل پاراگرافی قرار دهید که می‌خواهید فاصله میان خطوط آن را تغییر دهید. اگر می‌خواهید به طور همزمان فاصله بین خطوط چند پاراگراف را تغییر دهید لازم است ابتدا پاراگراف های موردنظر را انتخاب کنید.

گام دوم: به زبانه Home در ریبون مایکروسافت ورد مراجعه کنید. سپس در گروه Paragraph روی گزینه Line and Paragraph Spacing کلیک کنید.

گزینه Line and Paragraph Spacing در زبانه Home ریبون مایکروسافت ورد برای تغییر فاصله میان خطوط متن

به این ترتیب فهرستی مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود. حالا می‌توانید در ابتدای این فهرست یکی از گزینه‌های از پیش تعیین شده برای فاصله میان خطوط را انتخاب کنید.

نمایی از فهرست دکمه Line and Paragraph Spacing برای تغییر فاصله بین خط ها

تعیین دقیق فاصله خطوط

علاوه بر روش قبل برای تعیین دقیق‌تر فاصله میان خطوط می‌توانید ابتدا گزینه Line Spacing Options را از فهرست این دکمه انتخاب کنید.

گزینه Line Spacing Options برای تعیین دقیق فاصله خطوط در ورد

به این ترتیب جعبه محاوره‌ای Paragraph مشابه با تصویر زیر باز می‌شود. حالا می‌توانید در زبانه Indents and Spacing در بخش Spacing مقدار مناسبی برای فیلدهای Line spacing انتخاب کنید. گزینه های Single (یک خط)، 1.5 lines (یک و نیم خط)، Double (دو خط)، At least (حداقل فاصله برحسب pt)، ٍExactly (فاصله دقیق برحسب pt) و Multiple (برای تعیین فاصله دلخواه بر حسب تعداد خطوط) در لیست کشویی این قسمت و اسپینر روبروی آن قابل انتخاب هستند. در پایان روی دکمه OK کلیک کنید تا تغییرات اعمال شود.

گزینه Line spacing در پنجره Paragraph برای تعیین دقیق فاصله خطوط در ورد

فراموش نکنید گزینه های Paragraph Spacing علاوه بر تغییر فاصله قبل و بعد از پاراگراف ها، فاصله میان خطوط را نیز تنظیم می‌کنند.

بیشتر بخوانید: تغییر فاصله بین پاراگراف ها در مایکروسافت ورد

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *