تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

خصوصیت style در HTML و استایل های اینلاین

خصوصیت style یکی از خصوصیت‌های عمومی یا سراسری در HTML است که امکان تعیین استایل المان را به صورت اینلاین (یا درخط) فراهم می‌کند. به عبارت بهتر مقدار این خصوصیت، اظهاریه‌های CSS ای را دربرمی‌گیرد که قرار است روی المان فعلی اعمال شود.

بیشتر بخوانید: قواعد نحوی CSS – قانون، گزینشگر، اظهاریه و ویژگی

نحوه استفاده از خصوصیت style در اچ‌تی‌ام‌ال

برای افزودن استایل CSS به صورت اینلاین به یک المان HTML کافیست جفت‌های ویژگی (Property) و مقدار (Value) را مشابه با مثال زیر به عنوان مقدار خصوصیت style در تگ شروع المان درج کنید.

<p style="font-size:20px;text-align:center">This is a paragraph.</p>

در مثال فوق با کمک خصوصیت style اندازه فونت پاراگراف روی 20 پیکسل و تراز متن آن روی وسط تنظیم می‌شود. همانطور که مشاهده می‌کنید هر جفت ویژگی و مقدار با یک سمی کلن یا ; از یکدیگر جدا می‌شوند. مابین هر ویژگی و مقدار متناظر با آن نیز یک نماد کلن یا : قرار می‌گیرد.

چند نکته تکمیلی

خصوصیت style، یک خصوصیت سراسری (یا Global) است. به این معنا که می‌توانید از این خصوصیت در تگ شروع هر المان HTML استفاده کنید.

خصوصیت style هر استایلی که به صورت سراسری تعریف شده است (مانند استایل های موجود در تگ <style> یا استایل‌شیت‌های خارجی) را باطل یا اورراید می‌کند.

تا حد ممکن پیشنهاد می‌شود از خصوصیت style و استایل های درجا استفاده نکنید. در عوض بهترین راه برای اضافه کردن استایل به صفحات HTML، استفاده از استایل‎‌شیت های خارجی (یا اکسترنال) است. با این وجود، استایل های اینلاین همچنان در برخی موارد نظیر تست سریع یا برخی ویرایشگرهای محتوای تحت وب کاربرد دارد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با روش های اضافه کردن CSS به HTML – استایل‌شیت‌های خارجی و داخلی و استایل های درخط

بیشتر بخوانید: فهرست مطالب مجموعه آموزشی CSS

بازگشت به فهرست مجموعه آموزشی HTML

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *