تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

محدود کردن نتایج جستجوی تصویر در گوگل بر اساس ابعاد، رنگ، نوع و …

در بسیاری از موارد ممکن است هنگام جستجوی تصویر در موتور جستجوی گوگل با فهرستی طولانی روبرو شوید. فهرستی که معمولا شامل نتایج گوناگون است و بسیاری از آن‌ها به لحاظ ابعاد یا اندازه، رنگ، نوع تصویر و … رضایت شما را جلب نمی‌کند. در این مقاله با ترفندی ساده در گوگل برای محدود کردن نتایج جستجوی تصویر براساس فاکتورهای مختلف آشنا می‌شوید.

تصور کنید به دنبال یک تصویر بزرگ با موضوعی مشخص برای کاغذ دیواری کامپیوتر خود هستید اما در میان نتایج جستجوی گوگل با تصاویر کوچک هم مواجه می‌شوید. اگر طراح گرافیک هستید این احتمال هم وجود دارد که به تصویری با یک رنگ غالب مشخص یا تصویری با زمینه شفاف از یک لوگو نیاز پیدا کرده باشید. حتی ممکن است بخواهید تصویری از رویدادی در ابتدای سال گذشته پیدا کنید اما تصاویر مختلف در ابتدای نتایج جستجو دستیابی شما به نتیجه‌های دلخواه قدیمی‌تر را دشوار کند.

خوشبختانه گوگل به شما اجازه می‌دهد نتایج جستجوی تصویر را براساس عوامل مختلفی مانند اندازه، رنگ، نوع تصویر، تاریخ یا زمان انتشار و نوع حق استفاده محدود کنید.

چگونه نتایج جستجوی تصاویر را در گوگل براساس زمان یا تاریخ انتشار، ابعاد، رنگ، نوع و حق استفاده محدود کنم؟

برای محدود کردن نتایج جستجوی تصاویر در گوگل کافیست مراحل ساده زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: عبارت موردنظر خود را در گوگل جستجو کنید. سپس وارد بخش تصاویر (Images) شوید تا صرفا نتایج تصویری نمایش داده شود.

گام دوم: در نوار پایین جعبه جستجو روی گزینه Tools (یا Search Tools) کلیک کنید.

محدود کردن نتایج جستجوی تصویر در گوگل بر اساس ابعاد، رنگ، نوع، تاریخ انتشار و حق استفاده

گام سوم: در بخش تازه‌ای که پایین همین نوار نمایان می‌شود انواع فیلترها برای محدود کردن نتایج فراهم شده است. شما می‌توانید با انتخاب فیلترهای مناسب و ترکیب آن‌ها با یکدیگر نتایج جستجوی خود را محدود کنید. در ادامه این فیلترها را با جزئیات مورد بررسی قرار می‌دهیم.

نوار فیلترها در بخش Tools برای محدود کردن نتایج جستجوی تصویر در گوگل

انواع فیلترهای موجود در بخش Tools برای جستجوی تصاویر در گوگل

فیلتر Size

از این فیلتر برای محدود کردن نتایج جستجو براساس ابعاد یا اندازه تصاویر استفاده می‌شود. شما می‌توانید با باز کردن این لیست و انتخاب گزینه مناسب، نتایج جستجو را به تصاویر بزرگ (Large)، متوسط (Medium) و آیکن (Icon) محدود کنید. گزینه Any size نیز که در حالت پیشفرض انتخاب شده تمام تصاویر را بدون اعمال فیلتر اندازه نمایش می‌دهد.

محدود کردن نتایج جستجوی تصویر در گوگل براساس اندازه یا ابعاد تصاویر

فیلتر Color

از این فیلتر برای محدود کردن نتایج جستجو براساس گزینه‌های مرتبط با رنگ تصاویر استفاده می‌شود. شما می‌توانید با باز کردن این لیست و انتخاب یک رنگ از میان رنگ‌هایی مانند قرمز، آبی و سبز نتایج جستجو را به تصاویری محدود کنید که در آن‌ها رنگ غالب (یا اصلی) با رنگ انتخابی شما همخوانی داشته باشد.

محدود کردن نتایج جستجوی تصویر در گوگل براساس فیلتر رنگ شامل تصاویر سیاه و سفید و با پس زمینه شفاف

به علاوه اگر مایلید تنها تصاویر سیاه و سفید در نتایج نمایش داده شود گزینه Black and white در این فیلتر به شما کمک می‌کند. گزینه Transparent نیز تصاویری با زمینه شفاف را در نتایج جستجو به شما ارائه می‌دهد. فراموش نکنید عملکرد این ویژگی در شناسایی تصاویر مناسب بدون خطا نیست. برای مثال ممکن است با انتخاب گزینه Transparent همچنان تصاویر بدون زمینه شفاف نیز در لیست نتایج نمایش داده شود. همینطور ممکن است جای برخی از تصاویر با زمینه شفاف در این لیست خالی باشد.

گزینه Any color نیز که در حالت پیشفرض انتخاب شده تمام تصاویر را بدون اعمال فیلتر رنگ نمایش می‌دهد.

فیلتر Type

از این فیلتر برای محدود کردن نتایج جستجو براساس نوع تصاویر استفاده می‌شود. شما می‌توانید با باز کردن این لیست و انتخاب گزینه مناسب، نتایج جستجو را به کلیپ آرت (Clip Art)، نقاشی خطی (Line Drawing) و تصاویر با فرمت GIF محدود کنید. گزینه Any type نیز که در حالت پیشفرض انتخاب شده تمام تصاویر را بدون اعمال فیلتر نوع نمایش می‌دهد.

محدود کردن نتایج جستجوی تصویر در گوگل براساس نوع تصویر شامل کلیپ آرت، نقاشی خطی و تصاویر GIF

فیلتر Time

از این فیلتر برای محدود کردن نتایج جستجو براساس تاریخ یا زمان انتشار استفاده می‌شود. با کمک این لیست می‌توانید بازه‌های زمانی مختلف مانند روز یا هفته گذشته را به عنوان تاریخ انتشار تصویری که دنبال آن هستید مشخص کنید. گزینه Any time نیز که در حالت پیشفرض انتخاب شده تمام تصاویر را بدون اعمال فیلتر زمان انتشار نمایش می‌دهد.

محدود کردن نتایج جستجوی تصویر در گوگل براساس زمان یا تاریخ انتشار

فیلتر Usage Rights

این فیلتر برای محدود کردن نتایج جستجو براساس حق استفاده به کار می‌رود. کافیست این لیست را باز کرده و لایسنس موردنظرتان را انتخاب کنید. گزینه All نیز که در حالت پیشفرض انتخاب شده تمام تصاویر را بدون اعمال فیلتر حق استفاده نمایش می‌دهد.

محدود کردن نتایج جستجوی تصویر در گوگل براساس نوع حق استفاده و لایسنس

حذف فیلتر یا محدودیت های تعیین شده برای نتایج جستجوی تصویر

اگر از گزینه‌هایی که در بخش قبل برای فیلتر کردن نتایج جستجوی تصویری معرفی شد استفاده کرده‌اید برای حذف فیلترها می‌توانید روی دکمه Clear در همین نوار کلیک کنید. با انجام این کار تمام نتایج جستجوی تصاویر به صورت عادی و بدون محدودسازی نمایش داده می‌شود.

حذف فیلترهای جستجوی تصویر در گوگل

علاوه بر این می‌توانید فیلترهایی که مایل هستید را با انتخاب گزینه اول به حالت عادی برگردانید. برای مثال اگر در مورد اندازه تصاویر گزینه Large را انتخاب کرده‌اید با انتخاب گزینه Any size از همین لیست این فیلتر حذف خواهد شد.

بیشتر بخوانید: با سایر ترفندهای گوگل آشنا شوید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *