تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

رسم شکل در مایکروسافت ورد

مایکروسافت ورد امکان رسم مجموعه‌ای از شکل های مختلف را برای کاربر فراهم کرده است. این مجموعه، اشکال ساده‌ای مانند خط، دایره، بیضی، مثلث، مستطیل تا شکل های پیچیده‌تری مانند فلش، ستاره، قلب و … را شامل می‌شود. به علاوه پس از اضافه کردن شکل دلخواه‌تان در سند ورد می‌توانید آن را ویرایش کنید و حتی داخل آن بنویسید. در این قسمت از مجموعه آموزش مایکروسافت ورد با نحوه رسم و افزودن شکل ها داخل سند آشنا می‌شوید.

چگونه به یک سند ورد، شکل اضافه کنیم؟

برای رسم شکل در سند ورد کافیست مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: به زبانه Insert مراجعه کنید. سپس در گروه Illustrations، روی دکمه Shapes کلیک کنید.

گزینه Shapes برای رسم شکل در ورد

به این ترتیب فهرستی از اشکال آماده ورد مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود.

فهرست اشکال در منوی Shapes مایکروسافت ورد

همانطور که مشاهده می‌کنید این اشکال در دسته‌بندهای مختلفی از جمله Lines (خطوط)، Rectangles (اشکال مستطیلی)، Basic Shapes (اشکال اصلی)، Block Arrows (فلش ها)، Flowchart (فلوچارت)، Stars and Banners (ستاره و بنرها) قرار دارند. در قسمت Recently Used Shapes هم می‌توانید تعدادی از اشکالی که به تازگی استفاده کرده‌اید را مشاهده کنید.

گام دوم: شکلی که می‌خواهید در سند ورد رسم کنید را از فهرست اشکال انتخاب کنید.

گام سوم: زمانی که نشانگر ماوس به آیکن جمع تبدیل شد با پایین نگه داشتن کلید ماوس روی یک نقطه و جابجایی ماوس، ناحیه رسم شکل را مشخص کنید. همزمان با تعیین این ناحیه، شکل موردنظر نیز رسم می‌شود.

رسم شکل داخل صفحه در سند ورد

ترفند طلایی: گاهی اوقات پیش می‌آید که می‌خواهید ابعاد (یا طول و عرض) شکل یکسان باشد. برای مثال ممکن است مایل باشید یک دایره یا مربع رسم کنید. در این حالت می‌توانید هنگام رسم شکل، کلید Shift را پایین نگه دارید. به این ترتیب به صورت خودکار شکل با ابعاد مساوی رسم می‌شود.

نکته: اگر می‌خواهید شکل با ابعاد پیشفرض رسم شود کافیست روی محلی داخل صفحه کلیک کنید. این محل نقطه شروع رسم شکل را مشخص می‌کند و شکل با اندازه پیشفرض رسم می‌شود.

بیشتر بخوانید: آشنایی با نحوه تغییر یک شکل به شکلی دیگر در مایکروسافت ورد

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *