تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

تراز متن در CSS – ویژگی text-align

ویژگی text-align در CSS تراز افقی متن را مشخص می‌کند. با کمک این ویژگی می‌توانید متن را از سمت چپ، راست، وسط یا به صورت دوطرفه تراز کنید.

نحوه تعیین تراز متن و استفاده از ویژگی text-align در CSS

برای تعیین تراز متن (Text Alignment) در CSS می‌توانید مقدار موردنظر خود مانند left, right, center یا justify را مشابه با نمونه زیر به ویژگی text-align تخصیص دهید.

p {
  text-align: justify;
}

در مثال فوق، متن تمام پاراگراف ها (یا المان‌های <p>) به صورت دوطرفه (از سمت راست و چپ) تراز می‌شود.

مفهوم مقادیر رایج ویژگی text-align

در CSS، چهار مقدار رایج برای ویژگی text-align وجود دارد:

left: با کمک این مقدار، متن از سمت چپ تراز می‌شود. به عبارت بهتر در این حالت، لبه‌های سمت چپ متن روی یک خط مستقیم قرار می‌گیرند. در صورتی که جهت متن به صورت چپ به راست باشد این مقدار، مقدار پیشفرض ویژگی text-align خواهد بود. در تصویر زیر نمونه‌ای از تراز چپ یک پاراگراف در HTML را مشاهده می‌کنید.

تراز چپ برای پاراگراف با استفاده از مقدار left در ویژگی text-align در CSS

right: با کمک این مقدار، متن از سمت راست تراز می‌شود. به عبارت بهتر در این حالت، لبه‌های سمت راست متن روی یک خط مستقیم قرار می‌گیرند. در صورتی که جهت متن به صورت راست به چپ باشد این مقدار، مقدار پیشفرض ویژگی text-align خواهد بود. در تصویر زیر نمونه‌ای از تراز راست یک پاراگراف در HTML را مشاهده می‌کنید.

تراز راست برای پاراگراف با استفاده از مقدار right در ویژگی text-align

center: با کمک این مقدار، متن از وسط تراز می‌شود. در این حالت، لبه‌های راست و چپ متن ناهموار خواهند بود و لزوما روی یک خط مستقیم قرار نمی‌گیرند. در تصویر زیر نمونه‌ای از تراز وسط یک پاراگراف در HTML را مشاهده می‌کنید.

تراز وسط برای پاراگراف با استفاده از مقدار center برای ویژگی text-align در CSS

justify: با کمک این مقدار، متن از دو طرف (چپ و راست) تراز می‌شود. به عبارت بهتر در این حالت، متن به شکلی کشیده می‌شود که لبه‌های سمت چپ و راست متن هرکدام روی یک خط مستقیم قرار بگیرند. در تصویر زیر نمونه‌ای از تراز دوطرفه یک پاراگراف در HTML را مشاهده می‌کنید.

تراز دو طرفه برای پاراگراف با استفاده از مقدار justify در ویژگی text-align

بازگشت به فهرست مجموعه آموزشی CSS

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *