تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

تبدیل فرمول ها به فرم خطی در مایکروسافت ورد

ممکن است ترجیح دهید فرمول ها در ورد به جای شکل و ظاهر مرسوم به صورت خطی (یا Linear) نمایش داده شوند. چرا که گاهی اوقات در فرم خطی می‌توانید فرمول خود را آسان‌تر ویرایش کنید. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با نحوه تبدیل فرمول ها به فرم خطی و همچنین بازگردانی آن‌ها به فرم عادی یا حرفه ای آشنا می‌شوید.

به صورت پیشفرض، فرمول ها در مایکروسافت ورد در حالت یا قالب حرفه ای (Professional) نمایش داده می‌شوند. در قالب حرفه‌ای اجزایی مانند کسر، سیگما و انتگرال به همان شکل متداول خود ظاهر می‌شوند. در این حالت برای ویرایش یا تغییر بخش‌هایی از فرمول (مانند اندیس سیگما یا صورت و مخرج کسر) می‌توانید روی همان بخش کلیک کنید و سپس مقدار موردنظر را وارد کنید. اما در فرم خطی، تمام اجزای فرمول به صورت خطی مشابه با متون عادی نوشته می‌شود.

چگونه در مایکروسافت ورد فرمول ها را به فرم خطی تبدیل کنیم؟

برای تبدیل یک فرمول به فرم خطی در مایکروسافت ورد کافیست مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: فرمول یا رابطه موردنظر را انتخاب کنید. برای این منظور می‌توانید یک بار روی آن کلیک کنید.

یک فرمول در فرم عادی یا حرفه ای در مایکروسافت ورد
نمایی از یک فرمول در فرم عادی یا حرفه‌ای

گام دوم: به زبانه Design مربوط به رابطه ها (زیرمجموعه Equation Tools) در ریبون ورد مراجعه کنید. (فراموش نکنید این زبانه از جمله زبانه‌های محیطی ورد می‌باشد و در حالت عادی پنهان است. در واقع با کلیک روی فرمول یا انتخاب آن، این زبانه در انتهای ریبون به صورت خودکار نمایان می‌شود). سپس در گروه Conversions روی فلش دکمه Convert کلیک کنید. در ادامه از لیست نمایان شده گزینه Current – Linear را انتخاب کنید.

انتخاب گزینه Current - Linear در منوی گزینه Convert در زبانه Design فرمول ها برای تبدیل رابطه به فرم خطی در مایکروسافت ورد

به این ترتیب فرمول مشابه با تصویر زیر به فرم خطی تغییر می‌کند:

نمایی از فرم خطی فرمول شکل اول در مایکروسافت ورد
نمایی از فرم خطی فرمول شکل اول

البته به جای روش فوق می‌توانید روی فلش کنار جعبه فرمول کلیک کنید. سپس گزینه Linear را از لیست انتخاب کنید تا فرمول به شکل خطی تغییر کند.

انتخاب گزینه Linear از فهرست فلش کنار جعبه فرمول در مایکروسافت ورد برای تبدیل فرمول به فرم خطی

تبدیل فرمول به فرم عادی یا حرفه ای

برای بازگردانی فرمول به فرم عادی یا حرفه‌ای می‌توانید از لیست دکمه Convert در زبانه Design، گزینه Current – Professional را انتخاب کنید یا پس از کلیک روی فلش کنار جعبه فرمول، گزینه Professional را از لیست انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: نحوه تایپ فرمول و رابطه های ریاضی در مایکروسافت ورد

بیشتر بخوانید: نحوه نمایش فرمول در مایکروسافت ورد به صورت اینلاین و خط مجزا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *