تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

پروژه گفتگو میان دو شکلک در اسکرچ – روش دوم

در قسمت قبل با روشی ساده برای شبیه سازی گفتگو میان دو فرد در اسکرچ با کمک قطعه‌های انتظار آشنا شدید. با این حال بهتر است بدانید در برنامه‌نویسی معمولا می‌توانید از چند روش مختلف برای انجام یک کار مشخص استفاده کنید. در این حالت ممکن است یک روش نسبت به روش دیگر عملکرد بهتر یا مناسب‌تری داشته باشد. در این قسمت از مجموعه آموزشی اسکرچ با روش مناسب‌تری برای ساخت پروژه گفتگو میان دو شکلک در اسکرچ آشنا می‌شوید. قطعه‌های مورد استفاده در این پروژه عبارتند از قطعه “وقتی پرچم کلیک شد”، “بگو … به مدت … ثانیه“، “پخش سراسری …” و “وقتی … را دریافت کردم“.

این مطلب مبتنی بر مجموعه کارت‌های کدنویسی اسکرچ (با اندکی تغییر) است. کارت‌های اصلی این پروژه را می‌توانید از طریق سایت اسکرچ دریافت کنید.

هدف پروژه

در این پروژه، مشابه با پروژه قبل شکلک دو انسان را به برنامه اضافه می‌کنیم. هدف پروژه اینست که پس از کلیک روی پرچم سبز اسکرچ، شکلک ها با یکدیگر گفتگو کنند. با این تفاوت که در این قسمت به جای استفاده از قطعه “منتظر بمان … ثانیه” از یک قطعه پخش سراسری پیام و یک قطعه دریافت پیام استفاده می‌کنیم.

مراحل ساخت پروژه گفتگو میان دو شکلک در اسکرچ – روش دوم

پروژه جدیدی بسازید و نام مناسبی برای آن انتخاب کنید. شکلک گربه اسکرچ که به صورت پیشفرض در پروژه قرار دارد را با کلیک روی آیکن سطل زباله کنار آن در بخش شکلک ها حذف کنید. سپس مشابه با قسمت قبل شکلک های Dee و Avery را به پروژه اضافه کنید و تغییرات لازم را انجام دهید.

اضافه کردن قطعه های موردنیاز پروژه

حالا نوبت اضافه کردن قطعات موردنیاز به ناحیه کد شکلک‌هاست. به زبانه کد برگردید و شکلک اول را در بخش شکلک ها انتخاب کنید. قطعه های “وقتی پرچم کلیک شد” و “بگو … به مدت … ثانیه” را مشابه با همان پروژه قبل به ناحیه کد شکلک پسرک اضافه کنید.

پس از پایان جمله شکلک، با کمک یک قطعه از نوع “پخش سراسری …” یک پیام اسکرچ پخش می‌کنیم (این قطعه را می‌توانید در دسته “رویدادها” پیدا کنید). با اتصال این قطعه به قطعه قبلی پس از نمایش جمله شکلک اول، یک پیام با نامی مشخص (در اینجا با نام پیام 1) برای تمام برنامه منتشر می‌شود. به این ترتیب در صورت نیاز سایر شکلک های اسکرچ می‌توانند پس از دریافت پیام، عمل موردنیاز (در اینجا پاسخ به گفتگو) را انجام دهند. در تصویر زیر می‌توانید نمایی از ناحیه کد شکلک اول را مشاهده کنید.

ناحیه کد کامل پروژه گفتگو میان دو شکلک در روش دوم با کمک قطعه پخش سراسری پیام

در این مرحله به سراغ شکلک دوم می‌رویم. این شکلک را در بخش شکلک ها انتخاب کنید. سپس یک قطعه از نوع “وقتی … را دریافت کردم” در ناحیه کد شکلک قرار می‌دهیم (این قطعه را هم می‌توانید در دسته “رویدادها” پیدا کنید). توجه داشته باشید نام پیام (در اینجا پیام 1) باید با نام پیام در قطعه “پخش سراسری …” یکسان باشد. به این ترتیب شکلک دوم متوجه می‌شود نمایش جمله شکلک اول پایان یافته است و حالا می‌تواند جمله خود را نمایش دهد. بنابراین در ادامه یک قطعه “بگو … به مدت … ثانیه” به قطعه قبلی وصل می‌کنیم. در تصویر زیر نمایی از ناحیه کد شکلک دوم را مشاهده می‌کنید.

ناحیه کد کامل شکلک دوم پروژه گفتگو میان دو شکلک در روش دوم با کمک قطعه پخش سراسری پیام

نکته: استفاده از این روش برای یک شکلک امکان انجام عملی را پس تکمیل شدن یک عمل در شکلکی دیگر فراهم می‌کند. موضوعی که نیاز به اندازه گیری زمان ها در روش استفاده از قطعه های انتظار را برطرف می‌کند.

امتحان کنید!

روی دکمه پرچم سبز رنگ بالای ناحیه صحنه کلیک کنید تا نتیجه کارتان را مشاهده کنید. در ویدئوی زیر هم می‌توانید نمایی از نتیجه نهایی این پروژه را مشاهده کنید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *