تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

تغییر بزرگی و کوچکی حروف متن در مایکروسافت ورد

گاهی اوقات ممکن است بخواهید بزرگی و کوچکی حروف (در متونی مانند متون زبان انگلیسی) را به شکل‌های مختلف تغییر دهید. برای مثال شاید مایل باشید تمام حروف یک عنوان یا حروف اول هر کلمه را به حروف بزرگ تبدیل کنید. خوشبختانه مایکروسافت ورد به سادگی می‌تواند این کار را برای شما انجام دهد. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با نحوه تغییر بزرگی و کوچکی حروف متن در این واژه پرداز آشنا می‌شوید.

نکته: منظور از حروف کوچک (یا Lowercase letters) و حروف بزرگ (یا Uppercase letters) حالت نمایشی حروف است نه اندازه فونت. برای مثال در واژه Word، حرف اول به صورت بزرگ و مابقی حروف به صورت کوچک نوشته شده‌اند.

تغییر بزرگی و کوچکی حروف در ورد

برای تغییر بزرگی و کوچکی حروف متن در اسناد ورد می‌توانید از زبانه Home ریبون کمک بگیرید. برای این منظور کافیست مراحل ساده زیر را به ترتیب دنبال کنید.

گام اول: ابتدا متن موردنظر را انتخاب کنید.

گام دوم: به گروه Font در زبانه Home ریبون مراجعه کنید و روی دکمه Change Case کلیک کنید. به این ترتیب فهرستی مشابه با نمونه زیر نمایان می‌شود.

دکمه Change Case در زبانه Home ریبون ورد برای تغییر بزرگی و کوچکی حروف

گام سوم: بسته به نیاز خود یکی از این گزینه‌ها را انتخاب کنید:

  • Sentence case: این گزینه حرف اول هر جمله در متن انتخابی را به شکل بزرگ درمی‌آورد و مابقی حروف را به حروف کوچک تبدیل می‌کند.
  • lowercase: با انتخاب این گزینه تمام حروف متن انتخابی کوچک می‌شوند.
  • UPPERCASE: با انتخاب این گزینه تمام حروف متن انتخابی بزرگ می‌شوند.
  • Capitalize Each Word: این گزینه حرف اول تمام کلمات در متن انتخابی را بزرگ می‌کند و مابقی حروف کوچک می‌شوند.
  • tOGGLE cASE: با انتخاب این گزینه، بزرگی و کوچکی حروف معکوس می‌شود. به عبارت بهتر حروف کوچک در متن انتخابی بزرگ می‌شوند و حروف بزرگ نیز کوچک می‌شوند. برای مثال اگر واژه Word را انتخاب کرده باشید با کلیک روی گزینه tOGGLE cASE، این واژه به صورت wORD درمی‌آید.
نمایی از حالت‌های مختلف گزینه Change Case روی یک جمله در ورد
نمایی از حالت‌های مختلف گزینه Change Case روی یک جمله در ورد. در مورد مثال آخر، هر بار کلیک روی گزینه tOGGLE cASE باعث تغییر حروف بین دو حالت موجود در مثال خواهد شد.

تغییر حالت حروف با کمک میانبرهای صفحه کلید

برای تغییر سریع و گردش میان گزینه‌های مختلف بزرگی و کوچکی حروف می‌توانید پس از انتخاب متن موردنظر، به تعداد موردنیاز میانبر Shift+F3 را پشت سر هم فشار دهید تا به حالت موردنظر خود برسید. با انجام این کار، متن انتخابی میان حالت‌های اصلی Sentence case, lowercase, UPPERCASE و Capitalize Each Word سوئیچ می‌کند.

نکته: گردش میان این گزینه‌ها با کمک میانبر فوق متناسب با متن انتخابی متفاوت خواهد بود. اگر متن انتخابی شامل نقطه باشد گزینه Capitalize Each Word حین گردش نادیده گرفته می‌شود. اگر هم متن شامل نقطه نباشد گزینه Sentence case حین گردش ظاهر نمی‌شود.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *