تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

واحد پردازش گرافیکی Graphics Processing Unit – GPU

واحد پردازش گرافیکی یا Graphics processing unit – GPU چیست؟

واحد پردازش گرافیکی یا Graphics Processing Unit (به اختصار جی پی یو GPU)، یک مدار الکترونیکی است که به منظور پردازش و دستکاری سریع حافظه و سرعت بخشیدن به فرایند ایجاد تصاویر جهت انتقال به یک دستگاه نمایشگر به کار می‌رود.

پردازنده‌های گرافیکی تنها مختص رایانه‌های شخصی نیستند و در گوشی‌های هوشمند، دستگاه‌های خودپرداز، کنسول‌های بازی و … نیز به کار می‌روند. ساختار پیشرفته و موازی در جی‌پی‌یوهای امروزی، در مقابل پردازنده‌هایی که برای پردازش‌های عمومی طراحی شده‌اند کارایی بالاتری را در پردازش بلاک‌های بزرگ داده‌های تصویری نشان داده‌اند. افزون بر این با توجه به پیچیدگی‌های موجود در پردازش تصاویر (به خصوص در حالت سه بعدی) و ویدیوها استفاده از پردازنده‌ی گرافیکی اختصاصی بار سنگینی را از روی دوش CPU برمی‌دارد.

در رایانه‌های شخصی، معمولا واحد پردازش گرافیکی روی کارت ویدیو یا مادربورد رایانه قرار می‌گیرد. اصطلاح GPU برای اولین بار توسط شرکت Nvidia در سال 1999 با عرضه‌ی پردازنده‌ی گرافیکی GeForce 256 مورد استفاده قرار گرفت. این واحد را با عنوان واحد پردازش بصری یا Visual Processing Unit (به اختصار VPU) نیز می‌شناسند.

از بزرگترین تولیدکننده‌های واحد پردازش گرافیکی می‌توان به شرکت‌های Nvidia و ATI اشاره نمود. Qualcomm و PowerVR و ARM نیز در زمینه تولید پردازنده‌‌‌‌‌‌‌‌های گرافیکی دستگاه‌های همراه دستی بر آتش دارند. لازم به ذکر است بسیاری از GPU ها برای کاربردهای خاصی (از جمله بازی، ایستگاه‌های کاری و …) طراحی می‌شوند که از قدرت بالاتری در پردازش‌های مربوط به آن حوزه برخوردارند.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *