متن دارای فرمت Formatted text

متن دارای فرمت یا Formatted text چیست؟

متن دارای فرمت (Formatted text) شامل اطلاعاتی است که برای تعیین فرمت اجزای مختلف آن به کار می‌رود. این اصطلاح در نقطه مقابل متن ساده (Plain text) قرار می‌گیرد که بدون هیچ خصوصیت اضافی تنها نمایانگر حروف و کاراکترهای قابل خواندن است. متن دارای استایل (Styled text) و متن غنی (Rich text) از جمله عناوین معادل برای متن فرمت‌دار محسوب می‌شوند.

نمایی از یک متن دارای فرمت یا Formatted text در نرم افزار WordPad
نمایش یک متن دارای فرمت در نرم افزار WordPad

خصوصیات معنایی و ظاهری مانند رنگ متن، تایپفیس و اندازه فونت، پررنگ (Bold) یا کج (Italic) بودن نوشته، عنوان یا پاراگراف بودن نوشته و … از جمله اطلاعاتی هستند که در کنار یکدیگر فرمت بخش‌های مختلف یک متن ساده را مشخص می‌کنند.

گفتنی است لزوما متن های فرمت دار در قالب فایل های باینری ظاهر نمی‌شوند. بلکه بسته به فرمت های فایل مختلف ممکن است محتویات فایل صرفا به صورت متن عادی باشد. نمونه چنین حالتی را می‌توان در مورد اسناد HTML و فرمت هایی مانند Rich Text Format (یا RTF) مشاهده کرد.

نمونه‌هایی از روش‌های تعیین فرمت متن

متن دارای فرمت ممکن است با تگ ها یا نمادها و علائم خاصی برای تعیین فرمت همراه شود. به عنوان نمونه در مثال زیر که محتویات یک فایل RTF را نمایش می‌دهد از \b و \b0 برای bold کردن واژه sixteen استفاده شده است.

{\rtf1\ansi\ansicpg1252\deff0\nouicompat\deflang1033{\fonttbl{\f0\fnil\fcharset0 Times New Roman;}}
{\*\generator Riched20 10.0.19041}\viewkind4\uc1 
\pard\sa200\sl276\slmult1\f0\fs22 I am \b sixteen\b0 years old.\par
}

در مثال زیر هم محتویات یک سند HTML مشابه را مشاهده می‌کنید. در این مثال از تگ شروع <b> و تگ پایان </b> برای bold کردن واژه sixteen استفاده شده است.

<!DOCTYPE html>
<html>

<head>
<title>A Simple HTML Document</title>
<meta charset="utf-8">
</head>

<body>
<p>I am <b>sixteen</b> years old.</p>
</body>

</html>

متن فرمت دار حاصل از هر دو مثال فوق مشابه با تصویر زیر است:

متن دارای فرمت - متن فرمت دار - متن غنی - ریچ تکست - Formatted text - Rich text
نمایی از یک متن فرمت دار که در آن واژه sixteen دارای فرمت bold می‌باشد.

این درحالیست که در متون حاصل از تایپ توسط ماشین تحریر یا برخی سیستم‌های کامپیوتری اولیه به دلیل محدودیت در تعیین فرمت متن یا نبود این امکان از روش‌های دیگری استفاده می‌شد. به عنوان مثال برای تأکید روی بخشی از متن، آن را به شکلی مانند محصور کردن میان دو نماد * یا _ از مابقی متن متمایز می‌کردند.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکی‌پدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.