تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

خروج به ترتیب ورود First In, First Out – FIFO

خروج به ترتیب ورود یا First In, First Out – FIFO چیست؟

خروج به ترتیب ورود (First In, First Out) یا به اختصار FIFO روشی برای سازماندهی و کنترل بافرهای داده‌ای است که در آن اولین (قدیمی‌ترین) موجودیت وارد شده زودتر از سایر موجودیت‌ها پردازش می‌شود. به عبارت دیگر، هرچه از لحظه‌ی ورود (یا انتظار) یک عنصر زمان بیشتری گذشته باشد آن عنصر زودتر مورد پردازش قرار می‌گیرد.

این روش، دقیقا معادل رفتار First-Come, First Served یا FCFS در پردازش فرایندهای موجود در صف (Queue) می‌باشد. برای درک بهتر این مفهوم می‌توان صف فروشگاهی را در نظر گرفت که افراد به ترتیب ورودشان به صف می‌توانند از فروشگاه، خدمات موردنظر خود را دریافت کنند.

از این رویکرد در الگوریتم‌های زمان‌بندی سیستم عامل‌ها و دیسک، پردازش و تخصیص منابع به فرایندهایی که درخواست خود را زودتر ارائه داده‌اند نیز استفاده می‌شود. لازم به ذکر است LIFO دقیقا حالت متضاد FIFO می‌باشد و جوان‌ترین موجودیت لیست را زودتر از سایر موجودیت‌ها مورد پردازش قرار می‌دهد.

حروج به ترتیب ورود (FIFO)
رفتار حروج به ترتیب ورود (FIFO) در یک صف

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *