تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

تصحیح خودکار Autocorrection

تصحیح خودکار یا Autocorrection چیست؟

تصحیح خودکار (Autocorrection) فرایندی است که طی آن خطاهای مرتبط با تایپ و اشتباهات املایی به شکل خودکار اصلاح می‌شود.

تصحیح خودکار - اصلاح خودکار املا Autocorrection

از ویژگی تصحیح خودکار اغلب در واژه پردازها و محیط‌های تایپ و ویرایش متن پشتیبانی می‌شود. این ویژگی به عنوان جزئی از بررسی کننده املایی در صورت پیاده سازی مناسب به کاربر در تایپ سریعتر متون بدون غلط کمک می‌کند. با کمک این قابلیت نیاز به بررسی دستی متن از لحاظ املایی و تصحیح آن توسط کاربر کاهش پیدا می‌کند.

در رایج‌ترین شیوه تصحیح خودکار، همزمان با تایپ متن واژه هایی که به عنوان نادرست شناسایی شده‌اند به صورت خودکار اصلاح می‌شوند. در طی این فرایند معمولا تلاش می‌شود واژه مناسب براساس فاکتورهای مختلف و با کمک هوش مصنوعی انتخاب شود. املای واژه نادرست و واژه‌های پیرامون آن، نزدیکی یا شباهت واژه نادرست با واژه های موجود در لغت نامه مورد استفاده برای بررسی املایی، مفهوم متن و همچنین واژه های مورد استفاده کاربر از جمله این فاکتورها هستند. در نهایت واژه انتخابی به صورت خودکار جایگزین واژه نادرست می‌شود.

نمایی از تصحیح خودکار متن Autocorrection در ویندوز 10
نمایی از Autocorrection در ویندوز 10. همانطور که مشاهده می‌کنید طی این فرایند به طور خودکار هنگام تایپ متن، واژه مناسب جایگزین واژه نادرست می‌شود.

استفاده از ویژگی Autocorrection به دلیل وجود صفحه کلیدهای کوچک در گوشی های هوشمند و تبلت ها رواج بیشتری دارد. مزیت استفاده از این قابلیت به‌خصوص هنگام نوشتن به زبان‌های غیرمادری یا زبان‌هایی که کمتر با آن‌ها آشنا هستید دوچندان خواهد بود.

مشکلات مرتبط با اصلاح خودکار متن

مشابه با فرایند تشخیص غلط های املایی موجود در متن، تصحیح خودکار آن‌ها نیز به طور کامل بدون نقص نیست. در برخی موارد اصلاح خودکار متن باعث ایجاد عبارات نامناسب، بی‌معنی و حتی خنده‌دار می‌شود. این درحالیست که کاربر با اتکا به اصلاح خودکار ممکن است توجه کافی به جایگزین شدن واژه نامناسب نداشته باشد.

به همین دلیل برخی از کاربران ترجیح می‌دهند قابلیت Autocorrection را به طور کامل غیرفعال کنند و به شکل دستی واژه های شناسایی شده به عنوان نادرست را تصحیح کنند یا از روش‌های مشابه مانند استفاده از پیشنهادات کمک بگیرند.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *