آموزش روش ساده جستجو در متن اسناد مایکروسافت ورد

جستجو در متن یکی دیگر از اعمال پرکاربرد در مایکروسافت ورد محسوب می‌شود. قابلیتی که به شما اجازه می‌دهد بدون نیاز به مطالعه یا بررسی کامل متن محل وقوع یک واژه، جمله یا عبارت و تکرارهای آن را پیدا کنید. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با روش ساده‌ای برای جستجوی متن در این واژه پرداز آشنا می‌شوید.

چگونه در مایکروسافت ورد یک جستجوی متنی ساده انجام دهم؟

ساده‌ترین راه برای پیدا کردن یک کلمه، جمله یا عبارت استفاده از جعبه جستجویی است که بالای بخش Navigation ورد قابل مشاهده است.

زبانه Results در بخش Navigation در مایکروسافت ورد
نمایی از بخش Navigation و زبانه Results. از این زبانه برای نمایش نتایج جستجو استفاده می‌شود.

روش های باز کردن بخش Navigation

برای دسترسی آسان‌تر به بخش Navigation و جعبه جستجوی آن می‌توانید از سه روش ساده زیر کمک بگیرید:

در روش اول کافیست در زبانه Home ریبون، دکمه Find را در گروه Editing پیدا کنید و روی آن کلیک کنید.

دکمه Find برای نمایش جعبه جستجو در بخش Navigation
دکمه Find در زبانه Home ریبون

در روش دوم کافیست از میانبر Ctrl+F برای دسترسی به این بخش کمک بگیرید. اگر از طرفداران میانبرهای صفحه کلید هستید این روش امکان جستجو را سریع‌تر برای شما فراهم می‌آورد.

در روش سوم هم می‌توانید ابتدا به زبانه View در ریبون مراجعه کنید. سپس چک باکس Navigation Pane را تیک بزنید تا نمایش این بخش فعال شود.

چک باکس Navigation Pane در زبانه View ریبون برای نمایش بخش Navigation
چک باکس Navigation Pane در زبانه View ریبون برای نمایش بخش Navigation

جستجو در متن سند ورد با کمک جعبه جستجوی بخش Navigation

با کمک هرکدام از روش‌های فوق که به بخش Navigation مراجعه کرده باشید می‌توانید در جعبه جستجوی بالای آن به سادگی عبارت موردنظرتان را برای جستجو وارد کنید.

همزمان با وارد کردن عبارت موردنظر خود در این جعبه جستجو، ورد آن را در سند فعلی جستجو کرده و تمام محل‌های وقوع آن را روی سند هایلایت می‌کند. از طرف دیگر تمام این نتایج را می‌توانید به صورت یک لیست در زبانه Results مشاهده کنید. اگر محتویات این زبانه را مشاهده نمی‌کنید کافیست روی عنوان این زبانه کلیک کنید.

نمونه ای از جستجو در متن سند و نتایج هایلایت شده همراه با لیست نتایج در زبانه Results بخش Navigation
مثالی از جستجوی یک واژه در ورد و نتایج هایلایت شده جستجو روی سند همراه با لیست نتایج در زبانه Results بخش Navigation

با کلیک روی هر نتیجه در فهرست زبانه Results مستقیما به محل وقوع آن در سند هدایت می‌شوید. البته با قرار دادن نشانگر ماوس روی هر نتیجه می‌توانید اطلاعاتی مانند شماره صفحه و عنوان بخشی که نتیجه در آن قرار دارد را مشاهده کنید.

با کلیک روی یک نتیجه در زبانه Results به موقعیت نتیجه در سند هدایت می شوید. با نگه داشتن نشانگر ماوس روی نتیجه نیز صفحه و عنوان بخشی که نتیجه در آن قرار دارد نمایش داده می‌شود.
با کلیک روی یک نتیجه در زبانه Results به محل نتیجه در سند هدایت می‌شوید. همچنین با نگه داشتن نشانگر ماوس روی یک نتیجه، صفحه و عنوان بخشی که نتیجه در آن قرار دارد نمایش داده می‌شود.

علاوه بر این می‌توانید از دکمه‌هایی که با فلش رو به پایین و بالا مشخص شده‌اند برای رفتن به یافته بعدی و قبلی استفاده کنید. تعداد نتایج نیز پایین جعبه جستجو نمایان می‌شود.

دکمه های نمایش نتیجه بعدی و قبلی همراه با شماره نتیجه فعلی و تعداد کل نتایج جستجو در پایین جعبه جستجو
دکمه‌های نمایش نتیجه بعدی و قبلی همراه با شماره نتیجه فعلی و تعداد کل نتایج جستجو

با روش‌های حرفه‌ای جستجوی متن در مایکروسافت ورد در قسمت‌های آتی این مجموعه آموزشی آشنا می‌شوید. اگر نظر یا سوالی در مورد این مطلب دارید خوشحال می‌شویم آن را در بخش دیدگاه ها مطرح کنید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

One thought on “آموزش روش ساده جستجو در متن اسناد مایکروسافت ورد

  • اسفند ۱۹, ۱۴۰۰ در t ۹:۳۱ ب٫ظ
    Permalink

    خیلی ممنون عالی بود مخصوصا توضیحاتی دادید من هیچ جا ندیده بودم.

    پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *