تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

پروژه حروف رقصان در اسکرچ و آشنایی با افزونه های اسکرچ

در این قسمت از مجموعه آموزشی اسکرچ نحوه ساخت پروژه حروف رقصان را به شما آموزش می‌دهیم. طی این پروژه با قطعه “حرکت کن … گام”، افزونه های اسکرچ و همینطور قطعه “نواختن درامز … در مدت … ضرب” آشنا می‌شوید.

این پروژه براساس مجموعه کارت‌های کدنویسی اسکرچ آماده شده که از طریق سایت اسکرچ نیز قابل دریافت است.

هدف پروژه

در این پروژه حروف نام خود را تک به تک در قالب شکلک به پروژه اضافه می‌کنیم. سپس با کمک افزونه های اسکرچ و قرار دادن قطعات مناسب در ناحیه کد هر شکلک کاری می‌کنیم که هنگام کلیک روی حروف، حرف کلیک شده همراه با پخش یک موسیقی کوتاه به رقص درآید.

مراحل ساخت پروژه حروف رقصان در اسکرچ

مشابه با پروژه تغییر رنگ حروف، یک پروژه جدید بسازید و شکلک های مربوط به حروف نام خود را به پروژه اضافه کنید.

در ادامه لازم است یک تصویر پس زمینه مناسب به پروژه اضافه کنید. برای این منظور ابتدا روی دکمه دکمه پس‌زمینه‌ای را انتخاب کنید.پس‌زمینه‌ای را انتخاب کنید” کلیک کنید. سپس از میان تصاویر کتابخانه پس‌زمینه‌ها یک تصویر انتخاب کنید. پیشنهاد ما تصویر Spotlight است که در دسته موسیقی به سادگی قابل مشاهده است.

انتخاب پس زمینه Spotlight در اسکرچ

افزونه موسیقی

در اسکرچ علاوه بر قطعه‌های معمولی که در اغلب پروژه‌ها کاربرد دارند قطعه‌هایی هم وجود دارند که با کمک افزونه ها به اسکرچ اضافه می‌شوند. قطعه‌های مربوط به نواختن موسیقی (که در این پروژه به یکی از آن‌ها نیاز داریم) از جمله همین قطعه ها هستند. بنابراین ابتدا افزونه مربوط به موسیقی را به اسکرچ اضافه می‌کنیم.

برای اضافه کردن افزونه‌ها می‌توانید روی دکمه “اضافه کردن افزونه” در پایین بخش دسته‌بندی قطعه‌ها کلیک کنید.

دکمه اضافه کردن افزونه در اسکرچ

حالا روی گزینه موسیقی کلیک کنید.

اضافه کردن افزونه موسیقی به ویرایشگر اسکرچ

با انجام این کار دسته‌بندی “موسیقی” به فهرست دسته‌بندی‌های موجود در زبانه کد اضافه می‌شود. در این دسته قطعاتی برای نواختن موسیقی و سازها در اختیار شما قرار می‌گیرد.

اضافه شدن دسته بندی موسیقی و قطعات آن با افزونه موسیقی
دسته بندی موسیقی و قطعات آن پس از اضافه کردن افزونه موسیقی

بیشتر بخوانید: افزونه چیست؟

اضافه کردن قطعات به ناحیه کد شکلک ها

حالا نوبت اضافه کردن قطعات موردنیاز به ناحیه کد شکلک هاست. کافیست یکی از شکلک ها را مشابه با قسمت‌های گذشته انتخاب کنید و قطعات زیر را به ترتیب در ناحیه کد شکلک قرار دهید.

ابتدا قطعه “وقتی این شکلک کلیک شد” را از پالت قطعه ها (دسته “رویدادها“) به ناحیه کد شکلک منتقل کنید.

قطعه مورد نیاز برای حرکت شکلک

قطعه “حرکت کن … گام” را از پالت قطعه ها (دسته “حرکت“) به قطعه قبلی وصل کنید. این قطعه شکلک را به اندازه گام مشخص شده در جهتی که قرار گرفته جابجا می‌کند. به صورت پیشفرض این جهت به شکل یک خط مستقیم به سمت راست اشاره می‌کند.

افزودن قطعه حرکت کن به ناحیه کد

همانطور که گفته شد میزان جابجایی شکلک توسط بخش قابل تغییر این قطعه مشخص می‌شود. توجه داشته باشید هر گام برابر با 1 پیکسل درنظر گرفته می‌شود. بنابراین “حرکت کن 10 گام” شکلک را به اندازه 10 پیکسل در جهت شکلک (به صورت پیشفرض به سمت راست) جابجا می‌کند.

قطعه مورد نیاز برای نواختن موسیقی

حالا به دسته “موسیقی” در پالت قطعه ها بروید. در این دسته قطعه “نواختن درامز … در مدت … ضرب” را برداشته و به قطعه قبلی در ناحیه کد متصل کنید. نوع ابزار موسیقی و مدت زمان نواختن توسط قسمت‌های قابل تغییر این قطعه مشخص می‌شوند.

افزودن قطعه نواختن درامز در ناحیه کد

افزودن قطعات تکمیلی

مجددا قطعه “حرکت کن … گام” را به ناحیه کد اضافه می‌کنیم. این بار میزان گام را روی -10 قرار می‌دهیم. اعداد منفی باعث می‌شود شکلک در خلاف جهت فعلی حرکت کند. با توجه به اینکه در مرحله قبلی شکلک 10 گام به سمت راست حرکت کرده با اجرای این قطعه و حرکت در جهت مخالف، شکلک به محل اولیه خود برمی‌گردد.

برای یک موسیقی جذاب‌تر باز هم قطعه دیگری از نوع “نواختن درامز … در مدت … ضرب” را به ناحیه کد اضافه می‌کنیم. این بار نوع یا ابزار موسیقی را به دلخواه خودتان تغییر دهید.

ناحیه کد پروژه حروف رقصان در اسکرچ

برای تکمیل پروژه، تمام قطعات گفته شده را به شکلک‌های دیگر اضافه کنید.

امتحان کنید!

روی حروف مختلف نام خود در ناحیه صحنه کلیک کنید. با انجام این کار ضمن پخش موسیقی، حرف کلیک شده با حرکتی کوتاه به رقص درمی‌آید. در ویدئوی زیر می‌توانید نتیجه این پروژه را مشاهده کنید.

تمرین: دستکاری پروژه حروف رقصان در اسکرچ

به عنوان تمرین می‌خواهیم رقص موزیکال شکلک در هر بار کلیک دو مرتبه تکرار شود.

راهنمایی: برای این کار چهار قطعه حرکت و نواختن را داخل یک حلقه قرار دهید. تعداد تکرار حلقه را هم روی 2 مرتبه تنظیم کنید. اگر با حلقه ها آشنا نیستید به این مطلب سری بزنید.

در تمام قسمت‌های مجموعه آموزشی اسکرچ تلاش می‌کنیم مطلب به اندازه کافی گویا و با زبانی ساده ارائه شود. با این حال اگر این مجموعه را از ابتدا و با دقت دنبال نکرده‌اید ممکن است در درک و یادگیری این مطلب با مشکل روبرو شوید. در عین حال خوشحال می‌شویم نظر یا پرسش‌های خود را در بخش دیدگاه های همین مطلب برای ما ارسال کنید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *