تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

پروژه تکرار یک صدا به عنوان موسیقی متن در اسکرچ

در این قسمت از مجموعه آموزشی اسکرچ با نحوه ساخت پروژه تکرار یک صدا به عنوان موسیقی متن در اسکرچ آشنا می‌شوید. قطعه‌های مورد استفاده در این پروژه عبارتند از قطعه “وقتی پرچم کلیک شد”، “برای همیشه“ و “پخش صدای … تا انتها”.

این مطلب مبتنی بر مجموعه کارت‌های کدنویسی اسکرچ (با اندکی تغییر) است. کارت‌های اصلی این پروژه را می‌توانید از طریق سایت اسکرچ دریافت کنید.

هدف پروژه

در این پروژه، شکلک یک بلندگو را به پروژه اضافه می‌کنیم. هدف پروژه اینست که هنگام کلیک روی دکمه پرچم سبز، صدایی حین اجرای پروژه به عنوان موسیقی متن یا زمینه تکرار شود.

مراحل ساخت پروژه تکرار یک صدا به عنوان موسیقی متن در اسکرچ

پروژه جدیدی بسازید و نام مناسبی برای آن انتخاب کنید. شکلک گربه اسکرچ که به صورت پیشفرض در پروژه قرار دارد را با کلیک روی آیکن سطل زباله حذف کنید. سپس مشابه با قسمت‌های گذشته، شکلک یک بلندگو با نام Speaker را از میان شکلک های آماده اسکرچ به پروژه اضافه کنید. در تصویر زیر می‌توانید نمایی از این شکلک را روی ناحیه صحنه مشاهده کنید.

نمایی از شکلک بلندگو Speaker در اسکرچ

برای پخش تکراری صدا به عنوان موسیقی متن، ابتدا یک صدای مناسب به شکلک اضافه می‌کنیم. بنابراین پس از اینکه مطمئن شدید شکلک بلندگو در بخش شکلک‌ها انتخاب شده است به زبانه صداها بروید. سپس روی دکمه دکمه اضافه کردن صدا یا صدایی را انتخاب کنید در اسکرچ یا “صدایی را انتخاب کنید” کلیک کنید و از کتابخانه صداهای آماده اسکرچ، صدایی را از گروه تکرار شونده (یا Loop) مانند Drum انتخاب کنید تا به صداهای شکلک اضافه شود.

اضافه کردن قطعه های موردنیاز پروژه

حالا نوبت اضافه کردن قطعات موردنیاز به ناحیه کد شکلک است. به زبانه کد برگردید و مطمئن شوید شکلک بلندگو همچنان در بخش شکلک‌ها انتخاب شده است. سپس قطعات زیر را به ترتیب در ناحیه کد شکلک قرار دهید.

می‌خواهیم به محض اجرای پروژه (زمانی که روی دکمه پرچم سبز کلیک می‌شود) پخش صدا شروع شود. پس ابتدا یک قطعه “وقتی پرچم کلیک شد” به ناحیه کد اضافه می‌کنیم. این قطعه را می‌توانید به آسانی در دسته “رویدادها” پیدا کنید.

از آنجایی که می‌خواهیم صدا به صورت تکراری تا پایان اجرای پروژه پخش شود به یک حلقه بی نهایت نیاز داریم. بنابراین یک قطعه از نوع “برای همیشه“ (از دسته “کنترل“) به قطعه قبلی وصل می‌کنیم. سپس برای پخش صدا از یک قطعه “پخش صدای … تا انتها” کمک می‌گیریم. (این قطعه را هم می‌توانید در دسته “صدا” پیدا کنید). از لیست این قطعه، عنوان صدایی که در ابتدا به شکلک اضافه کردیم (یعنی Drum) را انتخاب کنید.

در تصویر زیر ناحیه کد کامل این پروژه را مشاهده می‌کنید.

ناحیه کد کامل پروژه تکرار یک صدا به عنوان موسیقی متن در اسکرچ

امتحان کنید!

روی دکمه پرچم سبز رنگ بالای ناحیه صحنه کلیک کنید تا نتیجه کارتان را مشاهده کنید. با کلیک روی دکمه توقف نیز اجرای پروژه متوقف می‌شود. در ویدئوی زیر هم می‌توانید نمایی از نتیجه نهایی این پروژه را مشاهده کنید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *