تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

چگونه کد HTML یک صفحه وب را مشاهده کنیم؟

شما می‌توانید با کمک اغلب مرورگرهای وب امروزی، کد HTML هر صفحه وبی را مشاهده کنید. اگر در حال یادگیری HTML هستید یا به هر دلیلی می‌خواهید کد HTML یک صفحه وب را مشاهده کنید این قابلیت برای شما مفید خواهد بود. در این مقاله با روش های مختلف نمایش کد HTML صفحه های وب در مرورگرهای وب متداول آشنا می‌شوید.

اگر با HTML آشنا نیستید لازم است بدانید این زبان، زبان اصلی صفحات وب است. در واقع تمام صفحات وبسایت‌هایی که به طور روزانه از آن‌ها بازدید می‌کنید شامل کدهای HTML هستند. این کدها ساختار، محتوای صفحات وب و مفهوم اجزای مختلف آن را مشخص می‌کنند. برای یادگیری HTML می‌توانید سری به فهرست مجموعه آموزشی HTML تک دیک بزنید.

نحوه نمایش کد HTML یک صفحه وب در مرورگرهای رایج امروزی

شما می‌توانید با چند روش مختلف، سورس یا کد HTML یک صفحه را در مرورگر وب خود مشاهده کنید. این روش‌ها در نسخه دسکتاپ اغلب مرورگرهای وب متداول نظیر گوگل کروم، موزیلا فایرفاکس، مایکروسافت اج و … به شکلی مشابه قابل انجام هستند.

نمایش کد ساده HTML

اگر صرفا می‌خواهید کد ساده HTML یک صفحه را مشاهده کنید کافیست ابتدا به صفحه موردنظر در مرورگر خود مراجعه کنید. در ادامه روی بخشی از صفحه راست کلیک کنید (بهتر است روی بخشی خالی از صفحه بیرون از تکست باکس ها این کار را انجام دهید). سپس از منوی راست کلیک، گزینه View page source (یا گزینه‌ای مشابه با آن) را انتخاب کنید.

گزینه View page source در منوی راست کلیک برای نمایش کد HTML صفحه وب در مرورگر وب
نمایی از گزینه View page source در منوی راست کلیک در مرورگر گوگل کروم

به این ترتیب کد HTML صفحه مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود:

نمایی از کد یا سورس یک صفحه وب در مرورگر
نمایی از سورس یک صفحه وب در مرورگر گوگل کروم

شما می‌توانید از میانبر صفحه کلید Ctrl+U نیز در اغلب مرورگرهای متداول برای نمایش کد HTML صفحه استفاده کنید.

نمایش کد HTML بر اساس المان ها در بخش ابزارهای توسعه دهنده

شما با کمک بخش ابزارهای توسعه دهنده (Developer tools) مرورگر وب خود نیز می‌توانید کد HTML صفحه وب را مشاهده کنید. برای دسترسی به این بخش در مرورگرهای متداول کافیست روی المانی در صفحه راست کلیک کنید و گزینه Inspect را از منوی راست کلیک انتخاب کنید. همچنین می‌توانید در اغلب مرورگرها از میانبر صفحه کلید Ctrl+Shift+I یا کلید F12 کمک بگیرید.

گزینه Inspect در منوی راست کلیک صفحه در مرورگر وب

پس از باز کردن بخش ابزارهای توسعه دهنده می‌توانید به زبانه Elements یا Inspector مراجعه کنید. به این ترتیب کد HTML صفحه را می‌توانید مشابه با تصویر زیر مشاهده کنید:

نمایش کد HTML صفحه وب در بخش ابزارهای توسعه دهنده (Developer tools) در مرورگر وب
نمایی از کد HTML یک صفحه در بخش ابزارهای توسعه دهنده مرورگر گوگل کروم

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *