تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آموزش نمایش یا پنهان کردن خط کش در مایکروسافت ورد

خط کش (یا Ruler) یکی از ابزارهای کاربردی در مایکروسافت ورد محسوب می‌شود. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با نحوه نمایش یا پنهان کردن خط کش آشنا می‌شوید.

در تصویر زیر می‌توانید نمایی از دو خط کش افقی و عمودی را در ورد مشاهده کنید. لازم است بدانید خط کش در ورد تنها برای سنجش اندازه‌ها به کار نمی‌رود؛ بلکه امکانات مختلفی از قبیل تغییر ایندنت (یا فاصله متن از حاشیه صفحه) و اضافه کردن توقفگاه تب (یا Tab stop) را هم برای شما فراهم می‌کند. بنابراین در موارد مختلفی ممکن است به خط کش نیاز پیدا کنید.

نمایی از دو خط کش افقی و عمودی در پنجره مایکروسافت ورد
نمایی از دو خط کش افقی (بالای سند) و عمودی (سمت چپ سند) در پنجره مایکروسافت ورد

چگونه خط کش یا Ruler را در ورد آشکار و پنهان کنم؟

ممکن است در مواردی برای در اختیار داشتن فضای بیشتر ترجیح دهید خط کش را پنهان کنید یا در صورت نیاز آن را آشکار کنید. خوشبختانه انجام این کار به آسانی در ورد امکان‌پذیر است.

برای آشکار کردن خط کش کافیست ابتدا به زبانه View در ریبون مراجعه کنید. سپس گزینه Ruler را در گروه Show پیدا کرده و تیک بزنید. برای پنهان کردن خط کش هم کافیست تیک کنار همین گزینه را بردارید.

آشکار یا پنهان کردن خط کش با استفاده از گزینه Ruler در زبانه View
گزینه Ruler در زبانه View ریبون

نکته: فراموش نکنید خط کش تنها در نمای چیدمان چاپ (یا Print Layout) نمایش داده می‌شود. بنابراین اگر در نمای دیگری قرار دارید لازم است برای مشاهده خط کش، ابتدا نمای جاری ورد را به نمای چیدمان چاپ تغییر دهید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با نما یا ویوهای مختلف و نحوه تغییر نما در ورد

پنهان یا آشکار کردن خط کش عمودی

در صورتی که پس از آشکار کردن خط کش، تنها خط کش افقی را مشاهده می‌کنید می‌توانید با دنبال کردن مراحل زیر خط کش عمودی را هم فعال کنید. علاوه بر این اگر خط کش عمودی به کار شما نمی‌آید می‌توانید براساس همین روند آن را پنهان کنید.

برای این منظور ابتدا روی زبانه File در ریبون کلیک کنید تا وارد نمای پشت صحنه (Backstage view) شوید. سپس روی گزینه Options کلیک کنید.

گزینه Options در نمای پشت صحنه (Backstage view)

در پنجره باز شده به بخش Advanced مراجعه کنید (این گزینه را می‌توانید در نوار کناری پنجره پیدا کنید). سپس صفحه را به پایین اسکرول کنید تا گزینه Show vertical ruler in Print Layout view را پیدا کنید. برای آشکار یا پنهان کردن خط کش عمودی می‌توانید این گزینه را تیک بزنید یا تیک کنار آن را بردارید. در پایان روی دکمه OK کلیک کنید تا تغییرات اعمال شود.

پنهان یا آشکار کردن خط کش عمودی در بخش تنظیمات ورد

فراموش نکنید در صورتی که گزینه فوق را تیک زده باشید همچنان خط کش عمودی زمانی نمایش داده می‌شود که گزینه Ruler در زبانه View تیک خورده باشد و در نمای چاپ قرار داشته باشید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *