تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

افزودن متن جایگزین به تصویر، شکل و نمودار در مایکروسافت ورد

متن جایگزین (Alternative text یا به اختصار Alt text) متنی است که به عنوان یک جایگزین به اجزای مختلفی از جمله تصاویر تخصیص داده می‌شود. در مایکروسافت ورد تخصیص متن جایگزین به تصاویر، اشکال، نمودارها و گرافیک های SmartArt امکان خواندن این متن توسط اسکرین ریدرها را فراهم می‌کند. این موضوع به درک بهتر محتویات تصاویر و سایر اشیاء توسط نابینایان و افرادی که فهم بصری برایشان دشوار است کمک می‌کند. به عبارت بهتر درج متن جایگزین باعث بهبود Accessibility یا دسترس‌پذیری اشیاء و تصاویر در ورد می‌شود. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با نحوه اضافه کردن متن جایگزین به تصاویر و … آشنا می‌شوید.

چگونه به یک تصویر، نمودار یا شکل در ورد متن جایگزین اختصاص بدهیم؟

برای اضافه کردن متن جایگزین به یک تصویر، نمودار، شکل یا گرافیک SmartArt در ورد کافیست مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: تصویر یا شئ موردنظر خود را انتخاب کنید. برای این منظور می‌توانید یک بار روی تصویر، نمودار یا شکل کلیک کنید.

گام دوم: به زبانه Format در ریبون ورد مراجعه کنید. (فراموش نکنید این زبانه از جمله زبانه‌های محیطی ورد می‌باشد و در حالت عادی پنهان است. در واقع با کلیک روی تصویر یا اشکال و نمودارها یا انتخاب آن‌ها، این زبانه به صورت خودکار نمایان می‌شود). سپس روی دکمه Alt Text در گروه Accessibility کلیک کنید.

گزینه Alt Text در ورد برای نمایش و درج متن جایگزین به تصاویر در ورد
نمایی از گزینه Alt Text در زبانه Format مربوط به تصاویر (زیرمجموعه Picture Tools) در ورد

گام سوم: با انجام مرحله قبل، بخش Alt Text مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود. متن جایگزین موردنظر خود را همانند نمونه زیر در جعبه متنی موجود در این بخش وارد کنید. پیشنهاد می‌شود این متن حاوی توصیفی مناسب در مورد تصویر یا شئ باشد به طوری که جزئیات و محتوای مهم آن را به طور کامل دربربگیرد (تصور کنید این توصیف را برای یک فرد نابینا می‌نویسید).

بخش Alt Text در مایکروسافت ورد برای تخصیص متن جایگزین

در روش دیگر شما می‌توانید به جای مراحل اول و دوم، روی تصویر یا شئ موردنظر راست کلیک کنید. سپس از منوی زمینه گزینه Edit Alt Text… را انتخاب کنید. در ادامه می‌توانید مرحله سوم را مشابه با روش قبل انجام دهید.

گزینه Edit Alt Text... در نوار زمینه راست کلیک روی یک تصویر در مایکروسافت ورد

چند نکته در مورد بخش Alt Text

دکمه Generate a description for me در بخش Alt Text می‌تواند در مورد برخی تصاویر، یک متن توصیفی را به صورت خودکار برای شما تولید کند. با این حال پیشنهاد می‌شود خودتان به صورت دستی متن جایگزین مناسبی را در این بخش وارد کنید.

اگر تصویر یا شئ موردنظر جنبه تزئینی دارد و صرفا برای زیبایی به سند اضافه شده است ممکن است نیازی به درج متن جایگزین نداشته باشد. در این حالت می‌توانید گزینه Mark as decorative را در بخش Alt Text تیک بزنید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *