تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

پروژه پیدا کردن اشیاء در بازی اشیاء پنهان اسکرچ

در این قسمت از مجموعه آموزشی اسکرچ با نحوه ساخت پروژه پیدا کردن اشیاء در بازی اشیاء پنهان اسکرچ آشنا می‌شوید.

هدف پروژه

اگر بخش اول پروژه‌های بازی اشیاء پنهان را تکمیل کرده باشید تا اینجا شکلک ها و محیط بازی آماده شده است.

در این قسمت به عنوان دومین بخش از پروژه‌های بازی اشیاء پنهان در اسکرچ، کاری می‌کنیم که هنگام کلیک روی شکلک اشیاء، شکلک کمی بزرگتر شود و پس از تغییر جلوه ناپدید شود.

مراحل ساخت پروژه پیدا کردن اشیاء در بازی اشیاء پنهان اسکرچ

از آنجایی که قرار است پروژه های بازی اشیاء پنهان را ادامه دهیم می‌توانید به پروژه قبلی در حساب کاربری خود در اسکرچ مراجعه کنید و کار خود را روی همان پروژه ادامه دهید.

اضافه کردن قطعه های موردنیاز برای شکلک های اشیاء پنهان

قطعه های زیر را در ناحیه کد تمام شکلک‌های مربوط به اشیاء پنهان (بشقاب پفک، نان، پرتقال، بادکنک، عینک، کریستال و کلید) قرار دهید. شما می‌توانید این کار را برای یک شکلک انجام دهید و سپس با عمل کشیدن و رها کردن کد روی شکلک های دیگر در بخش شکلک ها، کد را برای تمام آن ها درج کنید.

پیدا کردن شئ در بازی اشیاء پنهان یا اشیاء مخفی اسکرچ

با توجه به قطعه های فوق وقتی بازیکن یکی از اشیاء پنهان را پیدا می‌کند و روی آن کلیک می‌کند با کمک یک حلقه، اندازه شکلک کمی بزرگتر می‌شود. سپس با کمک یک قطعه تغییر جلوه، شکلک کمی روشن‌تر می‌شود. پس از مدت کوتاهی وقفه، روشنایی شکلک به حالت عادی برمی‌گردد (با کمک قطعه “جلوه روشنایی 0 شود“). در پایان پس از یک وقفه کوتاه دیگر، شکلک ناپدید می‌شود.

در ادامه قطعه های زیر را هم به ناحیه کد این هفت شکلک اضافه کنید. به این ترتیب با اجرای مجدد بازی، شکلک های اشیاء به 50 درصد اندازه اصلی کوچک می‌شوند و سپس ظاهر می‌شوند.

ناحیه کد کامل شکلک های اشیاء پنهان در پروژه پیدا کردن اشیاء پنهان اسکرچ

فراموش نکنید قطعه های این پروژه صرفا به هفت شکلک اشیاء پنهان اضافه می‌شوند نه شکلک های بخش راهنما.

امتحان کنید!

حالا روی پرچم سبز رنگ کلیک کنید، اشیاء پنهان را پیدا کنید و روی آن‌ها کلیک کنید. در ویدئوی زیر هم می‌توانید نمایی از نتیجه نهایی این پروژه را مشاهده کنید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *