تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

ایجاد لینک شماره تلفن در HTML

درج شماره تلفن در صفحه هایی مانند ارتباط با ما (یا تماس با ما) و همچنین فوتر سایت اهمیت فراوانی در جلب اعتماد بازدیدکننده ها نسبت به کسب و کار و وبسایت شما دارد. ثبت شماره تلفن در صفحات وب به صورت متن ساده هم امکان‌پذیر است. با این حال برای داشتن یک تجربه کاربری مناسب، ایجاد لینک شماره تلفن در صفحات HTML گزینه بهتری محسوب می‌شود. کاربر با کلیک روی چنین لینک هایی می‌تواند به آسانی با شماره تلفن موردنظر تماس بگیرد یا شماره را ذخیره کند.

شما در HTML می‌توانید برای هر شماره تماس یک لینک قابل کلیک بسازید. متناسب با دستگاه کاربر، کلیک روی این لینک ها ممکن است به اتفاقات متفاوتی منجر شود. برای مثال روی گوشی های همراه معمولا پس از کلیک روی یک لینک شماره تلفن، امکان تماس و ذخیره شماره در دفترچه تلفن دستگاه فراهم می‌شود. در برخی دستگاه ها نیز کاربر با کلیک روی لینک شماره تلفن می‌تواند از طریق اپلیکیشن هایی مانند اسکایپ برای تماس با شماره تلفن موردنظر اقدام کند.

چگونه یک لینک شماره تلفن در HTML ایجاد کنم؟

برای ایجاد یک لینک شماره تلفن در صفحات وب می‌توانید مشابه با لینک های معمولی از یک المان <a> کمک بگیرید. با این تفاوت که در این المان ها برای مقدار خصوصیت href لازم است ابتدا عبارت tel: درج شود. در ادامه پس از علامت : شماره تلفن موردنظر ثبت می‌شود. مثال زیر نمونه‌ای از نحوه ایجاد یک لینک شماره تلفن را نمایش می‌دهد:

<a href="tel:+981234567890">+98 123-456-7890</a>

نتیجه این المان چیزی مشابه با نمونه زیر خواهد بود:

نمونه ای از یک لینک تلفن در صفحه وب

نکته: همانطور که در مثال بالا مشاهده می‌کنید پیشنهاد می‌شود شماره تلفن را به صورت کامل همراه با کد کشور (+98 برای کشور ایران) درج کنید. به علاوه معمولا از همان شماره تلفن به عنوان متن (انکر تکست یا محتوای داخل المان <a>) این لینک‌ها استفاده می‌شود. درج انکر تکست با ایجاد فاصله و کاراکتر – بین ارقام شماره تلفن (مشابه با مثال بالا) به خوانایی آن نیز کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با نحوه ایجاد لینک در HTML – المان <a>

بازگشت به فهرست مجموعه آموزشی HTML

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *