تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

تفاوت بین دکمه Apply و OK چیست؟

یکی از سوالات پرتکرار برای بسیاری از کاربران معمولی کامپیوتر، دلیل وجود دو دکمه مشابه با عنوان Apply و OK در برخی پنجره هاست. این دکمه ها در پنجره هایی مانند پنجره تنظیمات در نرم افزارهای مختلف مشاهده می‌شوند و وظیفه تأیید یا اعمال تغییرات را برعهده دارند.

دکمه Apply و OK در پنجره تنظیمات ماوس ویندوز

برخی از کاربران مبتدی تصور می‌کنند لزوما باید ابتدا روی دکمه Apply و سپس روی دکمه OK کلیک کنند تا تغییرات به درستی اعمال شود. اما آیا چنین چیزی منطقی است؟ طبیعتا پاسخ منفی است و هیچ دلیل منطقی برای الزام به کلیک روی دو دکمه برای انجام یک کار وجود ندارد. بنابراین لازم نیست روی هر دو دکمه کلیک کنید. پس تفاوت این دکمه ها و دلیل وجود دو دکمه برای تأیید تغییرات چیست؟

پاسخ این سوال، کاملا ساده است. همانطور که تصور می‌کردید کلیک روی هرکدام از این دکمه ها تغییرات پنجره را تأیید (ذخیره یا اعمال) می‌کند. با این تفاوت که دکمه OK پس از این کار پنجره را می‌بندد. اما کلیک روی دکمه Apply صرفا تغییرات را تأیید (ذخیره یا اعمال) می‌کند و پنجره را باز می‌گذارد.

به این ترتیب اگر کارتان با پنجره تمام شده است می‌توانید روی دکمه OK کلیک کنید. اما اگر می‌خواهید پنجره باز بماند تا در صورت نیاز تغییرات بیشتری روی آن انجام دهید یا تنظیمات دیگری را امتحان کنید می‌توانید برای مشاهده نتیجه کار خود از دکمه Apply کمک بگیرید. در این حالت اگر متوجه شدید پس از Apply نیازی به پنجره ندارید می‌توانید به سادگی با کمک دکمه Close (با آیکن ضربدر) در نوار عنوان پنجره یا دکمه Cancel (در صورت وجود)، پنجره را ببندید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *