تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

ویرایش خط دور شکل در مایکروسافت ورد

احتمالا با کمی دقت می‌توانید خط نازکی که پیرامون اغلب شکل ها در ورد قابل مشاهده است را ببینید. این خط معمولا دارای رنگی نزدیک به رنگ پیشفرض داخل شکل است و ممکن است در نظر اول به چشم‌تان نیاید. با این حال شما می‌توانید رنگ، ضخامت و استایل این خط را به دلخواه خود تغییر دهید یا آن را حذف کنید. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با نحوه ویرایش و تغییر خط دور شکل ها آشنا می‌شوید.

چگونه رنگ، ضخامت و استایل خط پیرامون شکل را در ورد تغییر دهیم؟

برای تغییر خط پیرامون یک شکل می‌توانید از سبک های آماده موجود در بخش Shape Styles کمک بگیرید. در این بخش، انواع مختلف سبک ها از جمله نمونه‌های دارای خط دور وجود دارد. کافیست پس از انتخاب شکل، متناسب با نیاز خود یکی از این سبک‌ها را انتخاب کنید تا روی شکل‌تان اعمال شود. برای آشنایی با این روش به مقاله اعمال سریع سبک یا استایل های آماده روی شکل در مایکروسافت ورد مراجعه کنید.

علاوه بر روش فوق، می‌توانید خط دور شکل را با رنگ، ضخامت و سبک مشخص سفارشی‌سازی کنید. برای انجام این کار کافیست مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: شکل موردنظر را انتخاب کنید. برای این منظور می‌توانید یک بار روی شکل کلیک کنید.

گام دوم: به زبانه Format مربوط به شکل ها (زیرمجموعه Drawing Tools) در ریبون ورد مراجعه کنید. (فراموش نکنید این زبانه از جمله زبانه‌های محیطی ورد می‌باشد و در حالت عادی پنهان است. در واقع با کلیک روی شکل یا انتخاب آن، این زبانه در انتهای ریبون به صورت خودکار نمایان می‌شود). سپس در گروه Shape Styles روی گزینه Shape Outline کلیک کنید. با انجام این مرحله منویی مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود.

منوی دکمه Shape Outline برای تغییر رنگ، ضخامت و سبک یا استایل خط دور شکل

گام سوم: رنگ موردنظر خود برای خطوط دور شکل را از میان رنگ‌های پیشفرض موجود در این قسمت انتخاب کنید. اگر رنگ دلخواه‌تان در این بخش وجود ندارد گزینه More Outline Colors رنگ‌های بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهد.

تغییر رنگ خط دور شکل در ورد

با کمک گزینه Weight نیز می‌توانید ضخامت یا پهنای خطوط شکل را مشخص کنید.

تغییر ضخامت خط پیرامون شکل در مایکروسافت ورد

برای تعیین استایل خطوط هم می‌توانید از بخش Dashes، گزینه موردنظر خود را انتخاب کنید. برای مثال می‌توانید از نقطه چین یا خطوط تکه تکه برای پیرامون شکل استفاده کنید.

تغییر سبک یا استایل خط دور شکل در ورد با خطوط تکه تکه

حذف خط اطراف شکل

برای حذف خط دور شکل در ورد لازم است پس از کلیک روی دکمه Shape Outline، گزینه No Outline را انتخاب کنید. به این ترتیب بلافاصله خط پیرامون شکل حذف می‌شود.

حذف خط دور شکل در مایکروسافت ورد با کمک گزینه No Outline در بخش Shape Outline

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *