تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

تغییر نشانه و شیوه شماره گذاری در لیست های نشانه دار و شماره دار مایکروسافت ورد

همانطور که پیشتر با لیست های مختلف در ورد آشنا شدید عناصر هر لیست براساس نوع با یک نشانه، شماره و … شروع می‌شوند. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با نحوه تغییر نشانه یا شیوه شماره گذاری در لیست های نشانه دار و شماره دار آشنا می‌شوید.

نحوه تغییر نشانه در لیست های نشانه دار ورد

برای تغییر نشانه در لیست های نامرتب یا نشانه دار کافیست مراحل ساده زیر را دنبال کنید:

گام اول: ابتدا کرسر متنی را روی بخشی از لیست موردنظر قرار دهید یا لیست را انتخاب کنید.

گام دوم: روی فلش کنار دکمه Bullets در گروه Paragraph زبانه Home کلیک کنید. با انجام این کار بخشی مشابه با تصویر زیر، پایین دکمه نمایان می‌شود.

گالری نشانه های آماده برای تغییر نشانه لیست های نشانه دار که با کلیک روی فلش کنار دکمه Bullets آشکار می‌شود.

گام سوم: از فهرست نشانه های آماده، گزینه موردنظر خود (مانند مربع توپر، چک مارک و …) را انتخاب کنید تا روی عناصر لیست اعمال شود.

انتخاب نشانه سفارشی

شما می‌توانید برای لیست های نشانه دار، یک نشانه سفارشی (مانند نمادی دلخواه به جز موارد پیشفرض فوق یا حتی یک عکس) انتخاب کنید. برای این منظور لازم است ابتدا روی گزینه Define New Bullet در همین بخش کلیک کنید.

گزینه Define New Bullets برای انتخاب نشانه سفارشی

سپس در پنجره‌ای که با همین عنوان آشکار می‌شود گزینه Symbol را برای انتخاب نشانه یا نماد دلخواه انتخاب کنید. همچنین می‌توانید با انتخاب گزینه Picture، از یک عکس به عنوان نشانه عناصر لیست استفاده کنید. با تغییر گزینه Alignment نیز می‌توانید نحوه تراز نشانه را به صورت چپ، راست یا وسط تغییر دهید. (با جزئیات انتخاب نمادهای سفارشی برای لیست های نشانه دار در قسمت‌های آتی بیشتر آشنا می‌شوید).

انتخاب نشانه سفارشی در پنجره Define New Bullet برای تغییر نشانه لیست های نشانه دار مایکروسافت ورد

نحوه تغییر شیوه شماره گذاری در لیست های شماره دار ورد

برای تغییر شیوه شماره‌گذاری در لیست های مرتب یا شماره دار کافیست مراحل ساده زیر را دنبال کنید:

گام اول: ابتدا کرسر متنی را روی بخشی از لیست موردنظر قرار دهید یا لیست را انتخاب کنید.

گام دوم: روی فلش کنار دکمه Numbering در گروه Paragraph زبانه Home کلیک کنید. با انجام این کار بخشی مشابه با تصویر زیر، پایین دکمه نمایان می‌شود.

فهرست شیوه های شماره گذاری لیست های شماره دار که با کلیک روی فلش کنار دکمه Numbering آشکار می شود.

گام سوم: از فهرست شیوه‌های شماره‌گذاری آماده، گزینه موردنظر خود را (مانند حروف لاتین، اعداد رومی و …) انتخاب کنید تا روی عناصر لیست اعمال شود.

انتخاب شیوه شماره گذاری سفارشی

شما می‌توانید روی لیست های شماره دار، شیوه شماره گذاری سفارشی خود را نیز اعمال کنید. برای این منظور می‌توانید روی گزینه Define New Number Format کلیک کنید.

گزینه Define New Number Format برای انتخاب شیوه شماره گذاری سفارشی در ورد

سپس در پنجره‌ای که با همین عنوان آشکار می‌شود گزینه Number style و Number format را برای تغییر ظاهر و فرمت شماره گذاری تغییر دهید. با تغییر گزینه Alignment نیز می‌توانید نحوه تراز شماره گذاری را به صورت چپ، راست یا وسط تغییر دهید. (با جزئیات انتخاب شیوه شماره‌گذاری سفارشی برای لیست های شماره دار در قسمت‌های آتی بیشتر آشنا می‌شوید).

پنجره Define New Number Format برای تعیین شیوه شماره گذاری سفارشی لیست های شماره دار در مایکروسافت ورد

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *