تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

درج مخفف در HTML – المان <abbr>

مخفف ها، عبارت های خلاصه یا سرنام ها در HTML با کمک المان <abbr> مشخص می‌شوند. برای درج مخفف در اچ‌تی‌ام‌ال کافیست عنوان مخفف را مابین تگ شروع <abbr> و تگ پایان </abbr> قرار دهید. از خصوصیت title در تگ شروع این المان نیز می‌توانید برای ارائه عبارت کامل یا شرح مخفف کمک بگیرید.

در مثال زیر نمونه‌ای از یک المان <abbr> را همراه با خصوصیت title برای واژه مخفف HTML مشاهده می‌کنید.

<p><abbr title="Hyper Text Markup Language">HTML</abbr> is the standard markup language for Web.</p>

فراموش نکنید اگر از خصوصیت title در تگ شروع <abbr> استفاده کردید مقدار این خصوصیت باید صرفا شامل عبارت کامل یا شرح مخفف باشد. این عبارت معمولا توسط مرورگرهای وب به صورت یک تولتیپ هنگام قرارگیری نشانگر ماوس روی مخفف نمایش داده می‌شود. در برخی از مرورگرها نیز محتوای داخلی این المان با یک خط زیر به صورت نقطه چین مشخص می‌شود. برای مثال نتیجه قطعه کد فوق معمولا مشابه با تصویر زیر توسط مرورگر رندر می‌شود.

نمایی از یک مخفف در یک صفحه HTML

همانطور که در تصویر متحرک فوق مشاهده می‌کنید واژه HTML (یعنی محتوای داخلی المان <abbr>)، متن مخفف را تشکیل می‌دهد. با قرارگیری نشانگر ماوس روی HTML، عبارت Hyper Text Markup Language (مقدار خصوصیت title) به صورت تولتیپ ظاهر می‌شود.

اگر اصطلاح یا عبارت مخففی در صفحه وجود دارد که ممکن است برای مخاطب ناآشنا باشد استفاده از خصوصیت title برای اولین وقوع مخفف در صفحه می‌تواند به عنوان یک راهنما مفید باشد. این موضوع به خصوص در مورد اصطلاحات فنی و تخصصی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

بازگشت به فهرست مجموعه آموزشی HTML

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *