تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

پروژه اضافه کردن ویژگی امتیاز به بازی اشیاء پنهان اسکرچ

در این قسمت از مجموعه آموزشی اسکرچ به عنوان سومین بخش از پروژه‌های بازی اشیاء پنهان اسکرچ با نحوه افزودن ویژگی امتیاز به بازی آشنا می‌شوید.

هدف پروژه

اگر پروژه پیدا کردن اشیاء در بازی اشیاء پنهان را تکمیل کرده باشید تا اینجا شکلک ها و محیط بازی آماده شده است و هنگام کلیک روی شکلک اشیاء، شکلک کمی بزرگتر می‌شود و پس از تغییر جلوه ناپدید می‌شود.

در این قسمت به عنوان سومین بخش از پروژه‌های بازی اشیاء پنهان در اسکرچ، ویژگی امتیاز را به بازی اضافه می‌کنیم. هر بار که بازیکن یکی از اشیاء پنهان را پیدا می‌کند و روی آن کلیک می‌کند یک امتیاز به تعداد امتیازهایش اضافه می‌شود.

مراحل ساخت پروژه افزودن ویژگی امتیاز به بازی اشیاء پنهان اسکرچ

از آنجایی که قرار است پروژه های بازی اشیاء پنهان را ادامه دهیم می‌توانید به پروژه قبلی در حساب کاربری خود در اسکرچ مراجعه کنید و کار خود را روی همان پروژه ادامه دهید.

اضافه کردن متغیر برای نگه داری مقدار امتیاز

برای نگهداری میزان امتیاز بازیکن و افزایش آن از یک متغیر کمک می‌گیریم. برای اضافه کردن متغیر جدید می‌توانید ابتدا به دسته “متغیرها” در پالت قطعه ها مراجعه کنید. سپس روی دکمه “ایجاد یک متغیر” کلیک کنید و متغیری به نام “امتیاز” ایجاد کنید. فراموش نکنید هنگام ایجاد متغیر لازم است گزینه “برای همه شکلک‌ها” انتخاب شده باشد. به این ترتیب متغیر توسط تمام شکلک ها قابل دسترس و قابل تغییر خواهد بود. جزئیات بیشتر در مورد متغیرها و نحوه ایجاد آن‌ها در اسکرچ را می‌توانید در پروژه اضافه کردن ویژگی امتیاز به بازی تعقیب ستاره مطالعه کنید.

اضافه کردن قطعه های موردنیاز برای پروژه امتیازگیری در بازی اشیاء پنهان اسکرچ

حالا نوبت اضافه کردن قطعات موردنیاز به ناحیه کد شکلک هاست. هر دو قطعه موردنیاز در این پروژه در دسته “متغیرها” قرار دارند.

ابتدا یکی از شکلک های اشیاء را به دلخواه در بخش شکلک‌ها انتخاب کنید و یک قطعه “امتیاز برابر 0 شود” پس از قطعه “وقتی پرچم کلیک شد” به کد فعلی آن اضافه کنید. به این ترتیب با اجرا و شروع مجدد بازی، مقدار متغیر امتیاز، صفر می‌شود.

صفر کردن مقدار متغیر امتیاز پس از اجرای پروژه در بازی اشیاء مخفی اسکرچ

در ادامه ناحیه کد هر شکلک را با اضافه کردن یک قطعه “تغییر امتیاز به اندازه 1 تا” مشابه با تصویر زیر تکمیل کنید. فراموش نکنید برخلاف قطعه قبلی، این قطعه را باید به تمام شکلک های مربوط به اشیاء (بشقاب پفک، نان، پرتقال، بادکنک، عینک، کریستال و کلید) اضافه کنید. با کمک این قطعه پس از کلیک روی هر شکلک و ناپدید شدن آن یک واحد به مقدار امتیاز اضافه می‌شود.

اضافه کردن امتیاز هنگام کلیک روی شکلک اشیاء در بازی اشیاء پنهان اسکرچ

امتحان کنید!

حالا روی پرچم سبز رنگ کلیک کنید، اشیاء پنهان را پیدا کنید، روی آن‌ها کلیک کنید و امتیاز بگیرید. در ویدئوی زیر هم می‌توانید نمایی از نتیجه نهایی این پروژه را مشاهده کنید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

2 thoughts on “پروژه اضافه کردن ویژگی امتیاز به بازی اشیاء پنهان اسکرچ

 • الهام

  اگه اول کاسه پفک رو نزنیم چطور؟
  اونوقت متغیر صفر نمیشه؟؟؟؟؟!!!!

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام؛
   خیر. متغیر امتیاز تنها زمانی صفر میشه که روی پرچم کلیک کنید.

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *