تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

اعمال افکت روی شکل در مایکروسافت ورد

شما می‌توانید یک شکل را در مایکروسافت ورد با اضافه کردن افکت ها و جلوه های مختلف زیباتر کنید. این افکت ها را می‌توانید در قالب سایه، درخشش، بازتاب، لبه های نرم، مورب‌سازی و … روی اشکال اعمال کنید. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با نحوه اضافه کردن افکت های مختلف به شکل آشنا می‌شوید.

چگونه روی یک شکل در ورد، افکت های مختلفی نظیر سایه، درخشش، بازتاب و … اضافه کنیم؟

برای افزودن افکت های مختلف روی یک شکل در ورد کافیست مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: شکل موردنظر خود را انتخاب کنید. برای این منظور می‌توانید یک بار روی شکل کلیک کنید.

گام دوم: به زبانه Format مربوط به شکل ها (زیرمجموعه Drawing Tools) در ریبون ورد مراجعه کنید. (فراموش نکنید این زبانه از جمله زبانه‌های محیطی ورد می‌باشد و در حالت عادی پنهان است. در واقع با کلیک روی شکل یا انتخاب آن، این زبانه در انتهای ریبون به صورت خودکار نمایان می‌شود). سپس روی دکمه Shape Effects در گروه Shape Styles کلیک کنید. به این ترتیب فهرستی از دسته‌بندی‌های افکت های ورد مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود.

فهرست آیتم های منوی Shape Effects در مایکروسافت ورد

گام سوم: نشانگر ماوس را روی یکی از آیتم‌های موجود در لیست نظیر Preset (از پیش تعیین‌شده)، Shadow (سایه)، Reflection (بازتاب)، Glow (درخشش)، Soft Edges (لبه های نرم)، Bevel (اریب) یا 3-D Rotation (چرخش سه بعدی) قرار دهید. با انجام این کار تعدادی افکت متناسب با دسته موردنظر نمایان می‌شود.

با انتقال نشانگر ماوس روی هر افکت، می‌توانید پیش‌نمایشی از آن را روی شکل مشاهده کنید. در پایان روی افکت موردنظر خود کلیک کنید تا روی شکل اعمال شود.

انتخاب افکت برای اعمال روی شکل در مایکروسافت ورد

سفارشی سازی افکت ها

برای سفارشی سازی و تغییر هر افکت می‌توانید روی گزینه Options مربوط به همان دسته کلیک کنید. برای مثال در دسته Shadow می‌توانید با کلیک روی گزینه Shadow Options، تنظیمات افکت سایه را در بخشی مجزا متناسب با نیاز خود تغییر دهید.

گزینه تنظیمات مربوط به هر دسته از افکت ها را می‌توانید در انتهای هر دسته مشاهده کنید.

حذف یک افکت از روی شکل

برای حذف یک افکت از روی شکل لازم است ابتدا مشابه با روش فوق به دسته افکت موردنظر مراجعه کنید. در بالای هر دسته گزینه‌ای وجود دارد که با واژه No شروع و پس از آن نام دسته درج شده است. (برای مثال، این گزینه برای افکت‌های دسته Shadow به صورت No Shadow می‌باشد). با کلیک روی این گزینه، افکت این دسته از روی شکل حذف می‌شود.

حذف افکت از روی شکل در ورد

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *