تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

خط جدید یا شکست خط در HTML – المان <br>

در HTML از المان <br> برای رفتن به خط جدید یا ایجاد شکست خط (Line break) در متن استفاده می‌شود. این المان معمولا برای نگارش شعر، آدرس و سایر متونی که جداسازی خطوط در آن‌ها مهم است به کار می‌رود.

نحوه استفاده از تگ <br> در HTML برای ایجاد خط جدید

برای ایجاد خط جدید در HTML تنها کافیست مشابه با مثال زیر در هر نقطه‌ای که می‌خواهید متن شکسته شود یک المان <br> درج کنید:

<p>بی‌همگان به سر شود بی‌تو به سر نمی‌شود<br>
داغ تو دارد این دلم جای دگر نمی‌شود<br>
دیده عقل مست تو چرخه چرخ پست تو<br>
گوش طرب به دست تو بی‌تو به سر نمی‌شود
</p>

کد فوق معمولا به صورت زیر توسط مرورگر رندر می‌شود. فراموش نکنید المان <br> یک المان خالی است. به این معنا که محتوای داخلی ندارد و نیازی به تگ پایان هم ندارد. همانطور که مشاهده می‌کنید متنی که پس از المان <br> قرار می‌گیرد از ابتدای خط بعدی شروع می‌شود.

نوشتن شعر با کمک شکست خط یا ایجاد خط جدید در متن با کمک المان br در HTML

فراموش نکنید رفتن به خط جدید یا نگارش پیوسته متن در کد HTML داخل المان <p> تفاوتی در خروجی ایجاد نمی‌کند. بنابراین خروجی کد به صورت زیر با کد قبل یکسان خواهد بود:

<p>بی‌همگان به سر شود بی‌تو به سر نمی‌شود<br>داغ تو دارد این دلم جای دگر نمی‌شود<br>دیده عقل مست تو چرخه چرخ پست تو<br>گوش طرب به دست تو بی‌تو به سر نمی‌شود</p>

نکته: هرگز از المان <br> برای ایجاد پاراگراف‌های ظاهری استفاده نکنید. هرچند این کار با کمک شکست خط توسط المان <br> امکان‌پذیر است اما از لحاظ معنایی و مفهومی کار نادرستی است. به علاوه از نظر دسترس‌پذیری برای افراد نابینایی که از اسکرین ریدرها استفاده می‌کنند مشکل‌زاست. در عوض لازم است هر پاراگراف را با کمک یک المان <p> به صفحه اضافه کنید.

بازگشت به فهرست مجموعه آموزشی HTML

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *