سیستم ریستور System Restore

سیستم ریستور یا System Restore چیست؟

سیستم ریستور (System Restore یا بازگردانی سیستم) عنوان قابلیتی در سیستم عامل ویندوز است که به کاربر اجازه می‌دهد وضعیت رایانه‌ی خود را به موقعیتی در گذشته بازگرداند. این قابلیت که از Windows ME به بعد در نسخه‌های مختلف این سیستم عامل (به جز ویندوز سرور) وجود داشته است معمولا برای بازیابی سیستم در هنگام بروز خرابی‌های سیستمی و مشکلات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آنچه از طریق سیستم ریستور قابل بازگردانی می‌باشد شامل فایل‌های سیستمی، نرم‌افزارهای نصب شده، محتوای موجود در رجیستری (Registry) ویندوز و تنظیمات سیستمی می‌باشد. این اطلاعات براساس زمان و تحت عنوان یک نقطه بازگردانی (یا Restore Point) در مکان‌هایی روی دیسک ذخیره می‌شوند.

نقاط بازگردانی ممکن است به شکل خودکار حین نصب یک نرم افزار یا درایور، هنگام بروزرسانی سیستم یا به صورت دوره‌ای ایجاد شود و یا به طور مستقیم توسط کاربر ساخته شود. علاوه بر این کاربر می‌تواند میزان حداکثر ظرفیتی از دیسک که مایل است برای این امر اختصاص داده شود را معین کند. در صورتی که حجم اطلاعات ذخیره شده از ماکزیمم مقدار مجاز بیشتر شود نقاط بازگردانی قدیمی‌تر به صورت خودکار حذف خواهند شد. برخی از کاربران برای افزایش کارایی سیستم و هم‌چنین افزایش فضای خالی دیسک ترجیح می‌دهند این قابلیت را غیرفعال کنند.

در نسخه‌های قدیمی‌تر ویندوز، تنها در صورتی که سیستم عامل به صورت صحیح و نرمال بوت شده باشد امکان بازگردانی سیستم به وضعیتی در گذشته از طریق Control Panel وجود داشت. اما از ویندوز ویستا به بعد علاوه بر امکان بازگردانی در حالت معمول، با کمک بخشی به نام “محیط بازیابی ویندوز” (Windows Recovery Environment) در صورتی که امکان بوت شدن ویندوز نیز وجود نداشته باشد می‌توان سیستم را ریستور نمود. در صورتی که بیش از یک نقطه‌ی بازگردانی در دسترس باشد کاربر می‌تواند از میان آن‌ها، هرکدام را ترجیح می‌دهد برای بازگردانی انتخاب کند. معمولا آخرین Restore Point ایجاد شده بهترین گزینه برای بازگردانی خواهد بود چرا که در این حالت پس از بازگردانی، سیستم شما کمترین تفاوت را با وضع کنونی خواهد داشت (به شرطی که کاربر مطمئن باشد در زمان ایجاد شدن این نقطه بازگردانی، مشکل کنونی وجود نداشته است). لازم به ذکر است انجام این عمل روی فایل‌های شخصی شما اثری نخواهد گذاشت و معمولا پس از انجام بازگردانی نیز امکان برگرداندن سیستم به وضعیت پیش از بازگردانی وجود خواهد داشت.

سیستم ریستور System Restore
نمایی از پنجره System Restore در ویندوز 7 – در این تصویر پنج نقطه بازگردانی همراه با جزئیات آن‌ها را مشاهده می‌کنید.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

2 thoughts on “سیستم ریستور System Restore

 • مهر ۲۱, ۱۳۹۶ در t ۲:۱۳ ب٫ظ
  Permalink

  با سلام
  در سیستم رستور اینجانب next دکمه از کار افتاده است راهنمائی بفرمائید لطفا

  پاسخ دادن
  • مهر ۲۱, ۱۳۹۶ در t ۳:۴۴ ب٫ظ
   Permalink

   سلام دوست عزیز. توجه داشته باشید که اگر هیچ نقطه بازگردانی (Restore Point) در لیست وجود نداشته باشد طبیعتا Next غیرفعال خواهد بود! لطفا توضیحات کافی در مورد مشکلتون ارائه کنید و اگر می توانید تصویری از پنجره System Restore به ایمیل ما ارسال کنید.

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.